Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Okrasná zahrada (8): Co je typické pro čínské zahrady

Čínská zahrada

[SERIÁL] Prozkoumejte s námi okrasné zahrady a jejich jednotlivé styly. V osmém dílu našeho seriálu se zaměříme na čínské zahrady a to, co je pro ně typické.

Co je charakteristické pro čínskou zahradu

Jak napovídá samotný název, čínská zahrada je typ zahrady typický pro čínský region. Hlavními prvky jsou zde modelace terénu, nejrůznější dekorativní stavební doplňky, substráty, kameny a rostliny. Zároveň však platí, že rostliny zde nehrají takovou zásadní roli, jako je tomu v případě jiných zahrad.

Čínské zahrady jsou úzce spjaté s náboženstvím a mytologií. V minulosti (a někdy i v současné době) jsou prostředkem, jak dát ostatním najevo svou inteligenci, zámožnost, postavení, ale i smysl pro orientaci.

6 vlastností čínské zahrady

Kvalita čínské zahrady se posuzuje podle následujících šesti kritérií. V první řadě je důležitá celková koncepce zahrady, tedy zejména její neotřelost a psychologické působení. Dále hraje roli to, jakým způsobem jsou kameny, terén a voda vzájemně uspořádány. Důležitá je i estetika samotných pavilonů, teras a komnat.

Dalším podstatným kritériem je správný výběr a vhodnost použití konkrétních květin a stromů. Zapomenout nesmíme ani na poetické působení zahrady a vhodné názvy jednotlivých pavilonů.

Čínskou zahradu tvoří 4 prvky

Tradiční čínská zahrada se skládá ze 4 důležitých prvků, které jsou ve vzájemné harmonii. Jedná se o:

  • terén,
  • architekturu,
  • rostliny
  • a vodu.

Krása zahrady se následně posuzuje podle celkové koncepce, vzhledu a uspořádání jednotlivých prvků v ní. Koncepce přitom používá více vrstev scenérie, aby vytvořila pocit nekonečna v konečném prostoru. Aby dojem v pozorovateli zůstal co nejlepší, je důležité, jak jsou přírodní scenérie s dalekými výhledy začleněny do celku zahrady.

Jaký symbol mají v čínských zahradách rostliny

Samotné čínské zahrady se v počátcích tvoří bez rostlin. V podstatě tak rostliny tvoří až pomyslnou druhou fázi daného projektu. Jelikož Čína většinou svého území leží v horách, jsou to právě hory, které jsou v čínské představivosti pomyslným kouzelným místem. Některé mýty říkají, že jsou hory samy o sobě posvátné.

V tradičních čínských zahradách se objevuje zejména bambus, který představuje sílu a zároveň pružnost. Často se lze setkat také s tvarovanou borovicí, která je symbolem dlouhověkosti, houževnatosti a vytrvalosti. Také se často používá lotos, který je symbolem čistoty nebo kvetoucí slivoň, která s sebou přináší poselství obnovení a sílu vůle.

Pro dosažení svěžích jarních barev se v čínských zahradách pěstují broskvoně. Setkat se můžeme i s chryzantémou, která se používá jako symbol přepychu a lesku. Pivoňky jsou symbolem bohatství a banánovníky se sází pro zvuk, který vytváří vítr v jejich listech.

Přečtěte si další díly seriálu

Co vás čeká v příštím dílu

V příštím dílu našeho seriálu se podíváme na estetické vlastnosti čínských zahrad.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

0 Kč0 stromů

Můj výběr