Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Okrasná zahrada (6): Rozdělení zahrad podle jejich účelu

Okrasná zahrada - inspirace

[SERIÁL] Prozkoumejte s námi okrasné zahrady a jejich jednotlivé styly. V šestém dílu našeho seriálu se zaměříme na to, jak se jednotlivé zahrady dělí podle účelu.

Okrasné zahrady

Tato zahrada neslouží k pěstování ovoce nebo zeleniny, ale především k estetickým účelům a rekreaci. Pravděpodobně nejrozšířenějším typem okrasné zahrady jsou přitom předzahrádky, které se staly součástí mnoha rodinných domů. Vytváření okrasných zahrad je prací zahradníků, případně zahradních architektů. Mnohdy se však o jejich tvorbu zasluhují samotní majitelé, kteří to berou jako zajímavé hobby.

Obytné zahrady

Pod tímto označením se skrývá zahrada u domu (obvykle za ním), která se využívá jako další místnost, potažmo další obytný prostor. Velmi často se s ní lze setkat u rodinných domů ve městech, případně v satelitních městečkách. Obvykle ji tvoří dlážděná a travnatá plocha, jednoduché záhony, byliny a případně solitéry.

Ovocné a zeleninové zahrady

Jak samotný název napovídá, jedná se o zahrady, ve kterých se výhradně pěstují ovocné nebo zeleninové rostliny. Ovocná zahrada se mnohdy označuje také jako ovocný sad. V těchto zahradách se v našich podmínkách velmi často nachází skleníky, které rostlinám poskytují potřebné podmínky.

Botanické zahrady

Jako botanická zahrada se označuje uměle vysazená zahrada, která veřejnosti představuje odborně zpracované sbírky rostlin. Jejich hlavním úkolem je přitom chránit genofond jednotlivých rostlin.

Arboretum

Jedná se o zvláštní druh botanické zahrady, který se specializuje na výzkum a pěstování dřevin. Může mít podobu parku, případně základního lesního porostu. Každé arboretum může být specializováno na jiné dřeviny.

Zimní zahrady

Zimní zahrada se skládá z prosklené konstrukce, která je přičleněna k budově jako prosklená obytná místnost. Plní přitom jak obytnou, tak i estetickou funkci, jelikož rozšiřuje obytný prostor domu.

Hřbitovy

S určitým typem zahrady se lze setkat i na hřbitovech, kde zeleň doplňuje prostor mezi jednotlivými cestami a hroby. Mnohdy přitom bývají hřbitovy označovány jako zahrady mrtvých.

Zoologické zahrady

Zoologické zahrady primárně slouží k chovu zvířat, často v nich však najdete i úseky věnované rostlinám. V zoologických zahradách se zároveň může pěstovat ovoce a zelenina, která se následně využívá pro krmení chovaných zvířat.

Veřejné zeleně

Jedná se o veškeré volně přístupné plochy, na nichž se pěstuje nějaká zeleň. Může se jednat o park, lesopark, trávník nebo třeba alej.

Slepecké zahrady

Slepecké zahrady jsou primárně určené pro nevidomé. Obvykle se v nich pěstují takové rostliny, které jsou nejlépe rozeznatelné hmatem a čichem. Vzhledem k tomu se jedná o aromatické rostliny, případně takové, které mají zajímavý tvar či strukturu listů. Naopak zde nenajdete jedovaté, ostnaté či žahavé rostliny.

Přečtěte si další díly seriálu

Co vás čeká v příštím dílu

V příštím dílu našeho seriálu se podíváme na to, jak se zahrady dělí podle použitého druhu rostlin.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

0 Kč0 stromů

Můj výběr