Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Okrasná zahrada (1): Co ji tvoří a jaké jsou její výhody a nevýhody

Relaxační zahrada

[SERIÁL] Prozkoumejte s námi okrasné zahrady a jejich jednotlivé styly. V prvním dílu našeho seriálu vám prozradíme, co se pod pojmem okrasná zahrada skrývá a jaké prvky ji tvoří.

Co je okrasná zahrada

Jako okrasná zahrada se označuje taková zahrada, která primárně neslouží k pěstování ovoce a zeleniny, ale spíše k rekreaci či reprezentaci. Jak ostatně samotný název napovídá, hlavní účel okrasné zahrady je především dekorativní. S okrasnou zahradou se u nás pravděpodobně nejčastěji můžeme setkat ve formě předzahrádky u domu.

Tvorbou okrasných zahrad se zabývají profesionální zahradníci nebo zahradní architekti. Zároveň se však často jedná o zálibu jejich samotných majitelů.

Jaké prvky okrasnou zahradu tvoří

Okrasná zahrada se skládá z mnoha prvků. Ne každá však nutně musí všemi těmito prvky disponovat. Jedná se zejména o:

  • okrasné stromy, keře, traviny a byliny,
  • vodní plochy (jezírka, potůčky a vodopády),
  • solitérní kameny, sochy a jiné dekorace,
  • zahradní nábytek,
  • zpevněné plochy, cesty a nášlapové chodníky,
  • nejrůznější odpočívadla.

V okrasných zahradách se dále objevují pestrobarevné květiny, které bývají pečlivě upravované. Pokud se zde nacházejí živé ploty, bývají pravidelně zastřihované.

K čemu se využívá

Okrasné zahrady primárně slouží k relaxaci. Lidé si do nich chodí odpočinout a uniknout tak před všudypřítomným shonem a stresem. Zahrady zároveň slouží i pro pěstování nejrůznějších druhů rostlin a k umístění některých zvířat (typicky hmyzu, např. včel).

Výhody a nevýhody okrasných zahrad

Tak jako ke všemu ostatnímu, i k okrasným zahradám se pojí určité výhody a nevýhody. Jaké to jsou?

Mezi výhody lze rozhodně zařadit obvykle snadnější údržbu oproti zeleninové či ovocné zahradě. Okrasná zahrada zároveň vytváří mnohem estetičtější dojem. Pokud je zahrada opravdu dobře udržovaná, postará se o zvýšení prestiže daného místa.

Jako nevýhodu lze označit skutečnost, že pravidelný udržovací zásah do zahrady je nezbytný. A rovněž kvůli okrasné zahradě dochází k částečnému snižování přirozené druhové rozmanitosti.

Co vás čeká v příštím dílu

V dalším dílu tohoto seriálu se zaměříme na historii okrasných zahrad.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Sdílejte článek na sociálních sítích

Přihlaste se k odběru videí

0 Kč0 stromů

Můj výběr