Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

VIDEO: Jak na střih tvarované borovice

Střih tvarované borovice

Podívejte se na video z našeho showroomu, jak na jarní střih tvarované borovice a zjistěte, jaký postup přitom dodržet.

Na čem při úpravě tvaru borovice záleží

Tvarované borovice (velké zahradní bonsaje) je nutné v průběhu roku řádně opečovávat, aby se jim dobře dařilo, byly vitální a hlavně – aby si zachovaly původně zapěstovaný tvar.

Hned po pravidelné zálivce a sezónním hnojení je jarní úprava tvaru borovice ze všech jednotlivých kroků v průběhu roku právě ten nejdůležitější.

Úprava tvaru borovice spočívá především ve zkrácení jarních výhonů (tzv. svíček), ze kterých se později vyvinou nové jehlice. Nové výhony je potřeba zakrátit, aby jednotlivé “obláčky” měly v budoucnu neustále z povrchu hladký a hustý tvar.

Nejvíce záleží na načasování úpravy tvaru borovice. Pokud začnete moc brzy, kdy jsou výhony čerstvé a měkké, povyrostou vám i po zkrácení a budete muset úpravu provést ještě jednou. Naopak, pokud začnete příliš pozdě, budou výhony tvrdé a zdřevnatělé. Nejčastěji provádíme střih nových výhonů borovice na přelomu května a června, záleží však na počasí a druhu či kultivaru.

Jak při úpravě tvaru borovice postupovat

Zkrácení nových výhonů borovice můžete provést:

  • ručním zaštipováním,
  • nebo střihem nůžkami.

Ruční zaštipování je k borovici nepochybně šetrnější a nezanechává na jehlicích známky střihu. Při tomto způsobu necháváme na stromku přibližně čtvrtinu až třetinu výhonu tak, aby po rozvinutí nových jehlic bylo docíleno maximální kompaktnosti každého obláčku.

Při úpravě tvaru borovice střihem vždy použijte ostré ruční nůžky (nikoliv elektrické). Vyhnete se tak efektu “ožvýkaných” zahnědlých konců jehlic. Střihem nových výhonů současně zakracujeme z části i staré jehlice. Tímto způsobem postupujeme i my v našem showroomu, jak ukazuje následující video.

Vyberte si stromy do své zahrady 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

YouTube kanál IMPEKA »

0 Kč0 produktů

Výběr