Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Okrasná zahrada (7): Rozdělení zahrad podle použitých rostlin

Kamenná zahrada

[SERIÁL] Prozkoumejte s námi okrasné zahrady a jejich jednotlivé styly. V sedmém dílu našeho seriálu se zaměříme na to, jak se jednotlivé zahrady dělí podle použitých rostlin.

Bylinková zahrada

Jedná se o takovou úpravu zahrady, kde se pěstují především léčivé rostliny (bylinky). Každé rostlině se zde přitom poskytuje takové prostředí, které je podobné tomu přirozenému. Obvykle jsou zde pěstovány rostliny jako letničky a trvalky, někdy však i keře.

Květinová zahrada

Jak napovídá samotný název, v květinové zahradě se pěstují rostliny převážně pro dekorativní účely. Design takové zahrady může být uspořádán jak ve stabilním květinovém vzoru, tak i ve zcela proměnlivém uspořádání. Často se výběr rostlin zohledňuje podle toho, v jakých měsících nebo ročních obdobích kvetou.

Kaktusová zahrada

Kaktusová zahrada je speciální typ zahrady, v níž se uměle vysazuje teplomilná vegetace. Obvykle se zde pěstují nebo umísťují rostliny řazené mezi kaktusy a sukulenty. Taková zahrada může typicky sloužit k odpočinku a reprezentaci, ale také pro pěstování rostlin k jejich konzumaci nebo jinému účelu.

Rozárium

Rozárium je speciální typ zahrady, ve které se pěstují výhradně růže. Taková zahrada se často používá pro prezentaci různých druhů a odrůd růží. Nejznámějším rozáriem v České republice je rozárium Olomouc, kde najdete sbírku v počtu 10 tisíc keřů růží s nejrůznějšími domácími i světovými odrůdami.

Oranžerie

Jedná se o typ uzavřené (zejména zámecké) stavby, která disponuje velkými okny a vytápěním a slouží k přezimování choulostivých dřevin v malých nádržích a květináčích. Původně byla určena výhradně k pěstování citrusů, jak ostatně napovídá její název. Využití však nachází při pěstování nejrůznějších subtropických rostlin.

Zimní zahrada

Zimní zahrada nabízí ideální podmínky pro pěstování zejména tropických rostlin (za předpokladu, že ji vytápíte). Pokud zimní zahradu nevytápíte, můžete zde pěstovat například původem subtropické rostliny. Rovněž se jedná o ideální řešení pro zazimování rostlin.

Iridárium

Iridárium je zahrada, park nebo součást botanické zahrady, ve které se pěstují kosatce. Používá se přitom pro prezentaci různých druhů a odrůd kosatců, a to obvykle v ucelených výsadbách.

Genový sad

Jedná se o specifický typ botanické zahrady, který je zaměřený na zachování biologické a genetické rozmanitosti lokálních odrůd ovocných stromů a keřů. Nejčastěji jsou genové sady organizovány podle ovocných druhů – například jabloňové, hrušňové a mnohé další.

Tropická zahrada

Jako tropická zahrada se označuje lidmi upravený pozemek s uměle vysázenou teplomilnou vegetací. Obvykle se zde pěstují tropické rostliny a taková zahrada slouží k odpočinku, volnočasovým aktivitám, ale i pro pěstování rostlin určených ke konzumaci nebo jinému účelu.

Ovocná a zeleninová zahrada

V těchto zahradách jde především o pěstování ovoce a zeleniny. Takové zahrady proto mají čistě praktický účel a vypěstované plodiny slouží k následné konzumaci.

Kamenná zahrada

Pod tímto pojmem se skrývají speciální zahrady, u kterých hraje hlavní roli větší množství nějakým způsobem upravených a umístěných hornin.

Přečtěte si další díly seriálu

Co vás čeká v příštím dílu

V příštím dílu našeho seriálu se podíváme na to, co je typické pro čínské zahrady.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

0 Kč0 stromů

Můj výběr