Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
[SERIÁL] Prozkoumejte s námi okrasné zahrady a jejich jednotlivé styly. V osmém dílu našeho seriálu se zaměříme na čínské zahrady a to, co je pro ně typické.
Jak napovídá samotný název, čínská zahrada je typ zahrady typický pro čínský region. Hlavními prvky jsou zde modelace terénu, nejrůznější dekorativní stavební doplňky, substráty, kameny a rostliny. Zároveň však platí, že rostliny zde nehrají takovou zásadní roli, jako je tomu v případě jiných zahrad.
Čínské zahrady jsou úzce spjaté s náboženstvím a mytologií. V minulosti (a někdy i v současné době) jsou prostředkem, jak dát ostatním najevo svou inteligenci, zámožnost, postavení, ale i smysl pro orientaci.
Kvalita čínské zahrady se posuzuje podle následujících šesti kritérií. V první řadě je důležitá celková koncepce zahrady, tedy zejména její neotřelost a psychologické působení. Dále hraje roli to, jakým způsobem jsou kameny, terén a voda vzájemně uspořádány. Důležitá je i estetika samotných pavilonů, teras a komnat.
Dalším podstatným kritériem je správný výběr a vhodnost použití konkrétních květin a stromů. Zapomenout nesmíme ani na poetické působení zahrady a vhodné názvy jednotlivých pavilonů.
Tradiční čínská zahrada se skládá ze 4 důležitých prvků, které jsou ve vzájemné harmonii. Jedná se o:
Krása zahrady se následně posuzuje podle celkové koncepce, vzhledu a uspořádání jednotlivých prvků v ní. Koncepce přitom používá více vrstev scenérie, aby vytvořila pocit nekonečna v konečném prostoru. Aby dojem v pozorovateli zůstal co nejlepší, je důležité, jak jsou přírodní scenérie s dalekými výhledy začleněny do celku zahrady.
Samotné čínské zahrady se v počátcích tvoří bez rostlin. V podstatě tak rostliny tvoří až pomyslnou druhou fázi daného projektu. Jelikož Čína většinou svého území leží v horách, jsou to právě hory, které jsou v čínské představivosti pomyslným kouzelným místem. Některé mýty říkají, že jsou hory samy o sobě posvátné.
V tradičních čínských zahradách se objevuje zejména bambus, který představuje sílu a zároveň pružnost. Často se lze setkat také s tvarovanou borovicí, která je symbolem dlouhověkosti, houževnatosti a vytrvalosti. Také se často používá lotos, který je symbolem čistoty nebo kvetoucí slivoň, která s sebou přináší poselství obnovení a sílu vůle.
Pro dosažení svěžích jarních barev se v čínských zahradách pěstují broskvoně. Setkat se můžeme i s chryzantémou, která se používá jako symbol přepychu a lesku. Pivoňky jsou symbolem bohatství a banánovníky se sází pro zvuk, který vytváří vítr v jejich listech.
V příštím dílu našeho seriálu se podíváme na estetické vlastnosti čínských zahrad.
Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »
© IMPEKA s.r.o. | všeobecné obchodní podmínky
ochrana osobních údajů | cookies
Vytvořil MD webdesign – tvoříme obchodně úspěšné weby