Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Okrasná zahrada (13): Egyptské zahrady

Nádrž v egyptské zahradě (foto: anonymous)

[SERIÁL] Prozkoumejte s námi okrasné zahrady a jejich jednotlivé styly. Ve třináctém dílu našeho seriálu se zaměříme na egyptské starověké zahrady.

Co bylo pro egyptské zahrady typické

Egyptská zahrada jako taková se poprvé zmiňuje v době přibližně 4 000 let před naším letopočtem. Vrcholu poté tento styl v Egyptě dosáhl v letech 1530 až 1350 před naším letopočtem.

Pro egyptské zahrady byly charakteristické určité prvky. Jejich neodmyslitelnou součástí byl například zavlažovací systém, který zahradu rozděloval na pravidelné části. Pro další rozdělení sloužily cesty a živé ploty ze stálezelených dřevin. Celou zahradu pak lemovala vysoká zeď s jediným vchodem.

Uprostřed egyptské zahrady se často nacházel pravidelný bazén. Jeho velikost byla úzce spjata se zámožností majitele. Pokud se například jednalo o zahradu faraona, byl tento bazén tak obrovský, že byste se zde mohli bez problémů plavit na plachetnici.

Dochované zbytky staveb v zahradách včetně nádrží a chrámů hovoří o tom, že se jednalo o geometricky souměrné stavby. Podobně tomu bylo u římských nebo barokních francouzských zahrad.

K čemu se zahrady využívaly

Zahrady v okolí chrámů sloužily k poskytování květin, zeleniny, vína a olivového oleje. Tyto suroviny se přitom dále používaly při chrámových rituálech.

U vil bohatých osob se zpravidla nacházely rozsáhlé zahrady, jejichž součástí byla dokonce i kaple nebo pavilon. V takových zahradách byste mohli najít i skrytá místa pro milostná dobrodružství.

Modely zahrad se našly v mnoha hrobech

O egyptských zahradách se informace dovídáme ze spousty pohřebních textů. V nich zesnulí mnohdy hovoří o procházkách mezi stromy ve své zahradě a pitné vodě, která byla k dispozici v jejich jezeře.

Pokud se zaměříme na domy, chrámy a paláce v obrazech z hrobů, mají téměř vždy zahradu. V hrobkách se přitom našla spousta podrobně zpracovaných maleb, díky čemuž bylo možné získat velmi přesný přehled o egyptských zahradách.

Skutečné nálezy zahrad jsou ale velmi vzácné. To je částečně dáno tím, že v minulosti archeologům na jejich nalezení příliš nezáleželo. Zajímavostí je také fakt, že staří Egypťané sami zdevastovali syrské zahrady.

Jaké rostliny se v egyptských zahradách pěstovaly

Mezi nejčastěji pěstované rostliny v egyptských zahradách se řadily například stálezelené druhy dubů, fíkovníky, platany, olivy, palmy a akácie. Zmínit je třeba též hojně pěstované sedmikrásky, růže, kosatce, jasmíny a vavříny. V zahradách se objevovaly také malé žluté chryzantémy, papyrus, lotos, vinná réva a mnoho dalšího.

V případě náročných druhů rostlin Egypťané budovali speciální zděné jámy vyplněné zeminou.

Přečtěte si další díly seriálu

Všechny díly seriálu o okrasných zahradách a jejich stylech najdete v rubrice Okrasná zahrada.

Co vás čeká v příštím dílu

V dalším dílu našeho seriálu se zaměříme na perské zahrady.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

YouTube kanál IMPEKA »

0 Kč0 produktů

Výběr