Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Okrasná zahrada (12): Římské zahrady

Rekonstrukce zahrady v Pompejích (foto: Sailko)

[SERIÁL] Prozkoumejte s námi okrasné zahrady a jejich jednotlivé styly. Ve dvanáctém dílu našeho seriálu se zaměříme na římské zahrady a to, co je pro ně charakteristické.

Co jsou římské zahrady

Jako římské zahrady se označují ty zahrady, jejichž architektonický způsob výsadby používali a rozvíjeli staří Římané. Ti v minulosti striktně rozlišovali zeleninové a užitkové zahrady od rozlehlých parků a malých městských zahrad. Tyto rozdíly přitom spočívaly jak ve stylu, tak i umístění, skladbě a použití jednotlivých zahrad.

Pro nejznámější římské zahrady byl zpravidla charakteristický pravidelný geometrický tvar. Určitý vliv zde přitom přinášela perská a řecká kultura.

Uprostřed římských zahrad se velmi často nacházela kašna, nebo impozantní vodotrysk. Jednotlivé cesty v zahradě byly dlážděné a lemované rozmanitými květinovými záhony.

Římané měli pro pěstování květin velkou vášeň

V římských zahradách byly květiny zpočátku vzácné. Hovoříme přitom o období králů a prvních let republiky. Postupem času se ale u Římanů probudila obrovská vášeň pro pěstování květin.

Například římský císař Heliogabalus přikázal, aby se květinami posypaly postele jeho pokoje. Stejně tak se mělo učinit u krytého sloupoví jeho paláce. Použily se převážně růže. Předpokládá se, že láska k této květině do Říma přišla z Egypta. Běžné ale bylo použití květů (např. jako součást oblečení a doplňků) zakázáno, pokud nositel neměl právo k jejich používání. Tímto právem se obvykle pyšnily jen výše postavené osoby.

Co se týče dalších květin, v římských zahradách bychom mohli najít třeba lilie, hyacinty nebo karafiáty.

Jaké rostliny se v římských zahradách používaly

Ovoce

Zmínit musíme ovoce, které Římané obecně hojně pěstovali. Jednalo se například o jablka, hrušky, broskve, meruňky a nektarinky. Kromě toho se pouštěli do pěstování nesčetného množství druhů švestek, a to včetně bílých a černých. Nechybělo ani hroznové víno, u kterého znali obrovské množství odrůd s kulatými i podlouhlými bobulemi. Pěstovali také moruše, pistácie, vlašské ořechy a jedlé kaštany.

Zelenina

Co se zeleniny týče, vsázeli Římané především na tu z čeledi brukvovitých, bobovitých, hvězdnicovitých a tykvovitých. Vypíchnout můžeme třeba zelí, hrách, fazole, tuřín, pastinák, šťovík či fenykl.

Okrasné rostliny

A konečně se dostáváme k okrasným rostlinám. V tomto ohledu jednoznačně vedly cypřiše, citroníky, pomerančovníky, olivovníky, vavříny, myrty a fíkovníky. Často se v zahradách objevoval také platan a jilm. K tvorbě živých plotů Římané nejčastěji používali duby. K popínání révy se používaly vrby. Zdejší živé ploty nejčastěji ohraničovaly vinice a zahrady.

Nejznámější římské zahrady

Mezi nejznámější římské zahrady patří:

Zahrady Sallustiovy

Tyto zahrady byly vybudovány v prvním století před naším letopočtem. Nejdůležitějším prvkem zde byly rostliny a dřeviny, které velmi často dosahovaly geometrických tvarů nebo připomínaly tvary zvířat. Součástí těchto zahrad dále byla spousta pavilonů, zastíněných arkád, chrámů, soch, fontán a lázní.

Zajímavostí je, že tyto zahrady nechal vybudovat tehdejší římský senátor Sallustius. A to díky financím, které získal nelegálně při práci na úřadě.

Zahrada Vettii

Druhou významnou římskou zahradou je Vettii. Byla součástí jedné z nejluxusnějších vil, jež byla objevena v archeologických vykopávkách v Pompejích. Ve zdejší zahradě se přitom nalezlo mnoho fresek, které pomohly utvořit povahu životních názorů zdejších obyvatel. Tehdejší zahradu obklopovalo 18 sloupů. Součástí dále byly fontány z mramoru a nejrůznější bronzové nádrže, z nichž vytékala voda prostřednictvím 12 malých soch.

Přečtěte si další díly seriálu

Všechny díly seriálu o okrasných zahradách a jejich stylech najdete v rubrice Okrasná zahrada.

Co vás čeká v příštím dílu

V dalším dílu našeho seriálu se zaměříme na egyptské zahrady.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

YouTube kanál IMPEKA »

0 Kč0 produktů

Můj výběr