Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Výsadba stromů (6): Jáma pro výsadbu

[SERIÁL] Již šestý díl seriálu věnovaného výsadbě tvarovaných okrasných stromů vás naučí připravit jámu pro sadbu vašeho stromu.

Šířka jámy pro sadbu stromu

Jáma pro novou dřevinu by měla mít šířku minimálně 1,5 x větší než je průměr kořenového balu (nebo vnitřního rozměru kontejneru). Její tvar není důležitý na písčitých až středně těžkých půdách, ale v jílovitých   a zhutněných půdách je vhodný hranatý nebo paprsčitý tvar.

V kruhové jámě se někdy kořenům nechce prorůstat méně kyprou stěnou jámy a stáčejí se dokola podél stěny – zahradníci tomu říkají „květináčový efekt“. Prorůstání kořenů ven z jámy podpoříte i zdrsněním stěny a nakypřením okolí jámy, alespoň do dvojnásobku šířky jámy. Stěny jámy nemají být svislé, ale  kónické – jáma má nahoře větší půdorys.

Hloubka jámy

Hloubka výsadbové jámy by neměla přesáhnout velikost balu nebo kořenového systému sazenice.

Doporučujeme rostlinu z transportního obalu vyjmout a opatrně uložit vedle budoucí jámy, abyste si kořenový bal mohli změřit (než stromek zasadíte, překryjte bal jutou nebo plachtou apod., aby kořeny nevysychaly). Zeminu, kterou jste s balem vysypali z obalu, uložte stranou, přimícháte ji do substrátu.

Drenáž

Změřte kořenový bal a vyměřte správnou velikost jámy. Pokud sázíte na nepropustných půdách, vykopejte jámu hlubší a na dno jámy položte 10 cm drenážní vrstvu z hrubého štěrku. Jsou-li půdy na vaší zahradě opravdu málo propustné, udělejte drenážní vrstvu hlubší a vykopejte po spádu terénu rýhu dlouhou alespoň 2 metry.

výsadba jehličnanu do volné půdy

Do drenážní vrstvy položte perforovanou hadici o průměru 10 cm a vyveďte ji do rýhy, tam ji zasypte štěrkem a zeminou vykopanou z rýhy. Zkrátka zajistěte, aby hadice odváděla přebytečnou vodu z jámy s tím, že na dně drenáže může trochu vlhkosti zůstat (mohlo by se stát, že byste odváděli všechnu vodu, kterou byste stromu dodávali zálivkou).

Stejně jako stěny je nutné narušit i dno jámy. Na dno (nebo na drenáž) položte malou vrstvu substrátu a na něj usaďte strom. Latí položenou na protilehlé okraje jámy ověřte, že kořenový krček (místo, kde končí bal a začíná kmínek), je o něco výš, než okraje jámy. Pokud je krček níž, podsypte bal a měřte znovu. Pokud je vysoko, jámu lehce prohlubte.

POZOR: Kořenový krček nesmí být v žádném případě „utopen“ pod povrchem půdy!

Vrchní vrstva zeminy

Při kopání jámy dávejte zvlášť spodní a vrchní vrstvu (dle místních podmínek 20-30 cm, pokud vám stavební firma neodvezla všechnu ornici). Většinou je potřeba zeminu vylepšit.

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

YouTube kanál IMPEKA »

0 Kč0 produktů

Výběr