Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
Představujeme jednotlivé rody tvarovaných okrasných stromů v naší nabídce. V tomto článku se podíváme na tis červený – Taxus baccata ‘Summergold’.
Tisy jsou velké keře či menší stromy, vyskytující se po celé severní polokouli na spíše zastíněných severních svazích. Mnohde byl a někde je tis uctíván jako symbolická a kultovní dřevina. Tisy se dožívají vysokého stáří – některé až přes tři tisíce let. Zaujme vás, že nejstarší dřevinou České republiky je právě tis.
Latinské jméno Taxus má spojitost s “toxon”, což znamená latinsky luk. Dřevo tisů je velmi ohebné, a proto se od pravěku využívá k výrobě luků jak v Evropě, tak i v Asii. Název je ovšem spřízněn i s řeckým “toxicon” – jed.
Mnoho lidí má z tisů až přehnaný strach – jsou sice jedovatými dřevinami, využívanými dokonce pro výrobu otrávených nástrah na lovnou zvěř, ale pokud se člověk chová rozumně, žádné nebezpečí mu od tisu nehrozí. Jedovaté je totiž dřevo a jehličí, které lidé opravdu obvykle nejedí.
Zajímavost představuje fakt, že krásně červený obal plodů – míšek (arilus) – je sladký a chutný. Arily byly používány jako návnada při odchytu ptactva. Pravdou zůstává, že se uvnitř nachází semeno, které je jedovaté, ale k otravám u člověka ani v tomto případě často nedochází. Semeno je velmi tvrdé, obalené slizem, proto ho každý rád vyplivne.
I kdybyste jej polkli, nepanikařte. Aby se jím člověk otrávil, musí je rozkousat, spolknout a strávit. Nicméně jedno velké nebezpečí od tisu hrozí: je hodně nebezpečný pro domácí zvířata – koně, ovce a kozy, které se mohou otrávit okusováním větví, proto jej nesázejte tam, kam může proniknout váš nezbedný kůň nebo koza.
Taxus baccata ‘Summergold’ byl vyšlechtěn v Holandsku v roce 1968. Je to pomalu rostoucí keř s vodorovně rostoucími větvemi, které se rozrůstají do široka do stran. Měkké lesklé jehlice jsou při rašení a počátkem léta intenzivně žluté. Plody dozrávají stejně jako u základního druhu v září až říjnu. Keř roste spíše pomaleji – bez řezu má roční přírůstek 10-20 cm, a bez zásahů keř dosáhne ve 20 letech výšky kolem 1 metru a šířky do 3 metrů. Stejně jako základní druh velmi dobře snáší řez, a proto se dá jakkoliv tvarovat.
Tis červený ‘Summergold’ je poměrně nenáročný na kvalitu půdy, ale důležitá je půdní reakce: substrát musí být neutrální až zásaditý, v kyselém neroste dobře. Je také velmi citlivý na zasolení půdy.
Aby se krásně žlutě vybarvil, potřebuje slunné až polostinné stanoviště – v hlubším stínu je spíše zelenavý. Doporučuje se i do městského prostředí, toleruje totiž prašné a smogové prostředí!
‘Summergold’ se uplatní ve skalkách, vřesovištích, u teras, v nádobách – tvarovaný skvěle vynikne jako akcent, zvláštnost, „živá socha“. Díky tomu, že tisy obecně skvěle reagují na řez, snese i případné drobné chyby při tvarování a snadno je na něm napravíte.
Tento kultivar tisu červeného poroste nejlépe v lehkém bloudivém stínu na chráněném místě. V hlubším zastínění se nevybarví do svých krásně žlutých tónů.
Stanoviště | Slunné až polostinné. |
---|---|
Nároky na půdu | Bude se mu dařit v humózní, středně vlhké půdě, ale dokáže se přizpůsobit téměř jakýmkoliv půdním podmínkám (kromě kyselých půd). |
Údržba | Přihnojujte běžnými hnojivy pro jehličnany (sezónní a podzimní hnojení), případně provádějte ochranu proti škůdcům a chorobám. Nezapomeňte na zálivku v zimním suchém bezmrazém období. |
Mrazuvzdornost | USDA zóna 6 (-23,3 °C). |
Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »
© IMPEKA s.r.o. | všeobecné obchodní podmínky
ochrana osobních údajů | cookies
Vytvořil MD webdesign – tvoříme obchodně úspěšné weby