Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
Představujeme jednotlivé rody tvarovaných okrasných stromů v naší nabídce. V tomto článku se podíváme na tis červený – Taxus baccata ‘Dovastonii Aurea’.
Tis červený (Taxus baccata) má ze všech tisů největší areál přirozeného výskytu. Roste v suťových lesích západní a střední Evropy od Středomoří až po Švédsko, na Balkáně, v Malé Asii, Zakavkazí, ale i v severní Africe.
Jeho dřevo má vynikající vlastnosti a patří mezi nejcennější dřeva vůbec. Již ve středověku se tis stal žádaným obchodním artiklem a jeho původně rozsáhlé porosty byly téměř zničeny razantní těžbou.
Kdysi hojně rozšířený tis červený (u nás nazýván také tis obecný) se dnes považuje za silně ohrožený druh a je přísně chráněný.
Tis červený roste velmi pomalu a vyznačuje se dlouhověkostí. Dožívá se stáří v řádu stovek let, v přírodě najdeme jedince, kterým je tisíc i více let. Je to stínomilná, stálezelená dřevina z čeledi tisovité (Taxaceae).
Známe přes sto různých kultivarů tisu červeného, ale jedno mají společné: s výjimkou červeného obalu plodů je celá rostlina jedovatá. Otravy u lidí jsou vzácné, tis může být nebezpečný spíše pro domácí zvířata, která okusují větve (například koně, kozy nebo ovce).
VÍTE, ŽE jen 15 tisů v České republice přesahuje obvodem 300 centimetrů? Památnému tisu v Krompachu (nedaleko Cvikova) naměřili v roce 2005 celých 462 cm! Je také jedním z nejstarších tisů červených u nás.
Taxus baccata ‘Dovastonii Aurea’ je oblíbená odrůda tisu červeného, vyšlechtěná ve Francii v roce 1891. Nejčastěji jde o široce rostoucí strom s vodorovně položenými větvemi a elegantně do oblouku převisajícími letorosty. Má zajímavé, slabě lesklé zelené jehlice s širokým, zlatožlutým okrajem.
Nejkrásnější je tis červený ‘Dovastonii Aurea’ v době rašení, kdy má intenzivní zářivě žlutou barvu. Ta vydrží na stromku až do července, postupem léta se potom mění na zelenožlutou. Roste pomalu a v dospělosti dosahuje výšky 3-5 metrů.
Tisu červenému ‘Dovastonii Aurea’ nejlépe vyhovuje polostín, ale dobře poroste i ve stínu nebo na slunci. Na plně slunných stanovištích potřebuje dostatek vláhy, hlavně v dlouhotrvajících letních vedrech. Ideální jsou místa s vyšší vzdušnou vlhkostí.
Postačí mu jakákoliv propustná, mírně živná a vlhká půda. Jen musí být zásaditá až neutrální, v kyselé půdě se mu dařit nebude. Snáší teploty až kolem -25 °C, toleruje znečištěné a prašné ovzduší. Je velmi citlivý na zasolení půdy, proto ho nesázejte blízko silnice, kde se v zimě často solí.
Tisy všeobecně skvěle reagují na pravidelný střih a zmlazovací řez. Svými vlastnostmi jsou přímo předurčeny k tvarování živých plotů, různých uměleckých modelací v zahradách a parcích, tvorbě tvarovaných stromů a bonsají.
Barevně výrazná odrůda ‘Dovastonii Aurea’ vynikne jako solitéra i ve skupinové výsadbě jehličnanů. Můžete ji použít všude tam, kde toužíte po kontrastu. Skvěle bude vypadat před tmavým pozadím, například fasádou domu.
Stanoviště | Slunné, polostinné a stinné. |
---|---|
Nároky na půdu | Bude se mu dařit v humózní, propustné, středně vlhké půdě. Přizpůsobí se téměř jakýmkoliv půdám, jen ne kyselým. |
Údržba | Přihnojujte běžnými hnojivy pro jehličnany (sezónní a podzimní hnojení), případně provádějte ochranu proti škůdcům a chorobám. Nezapomeňte na zálivku v zimním suchém bezmrazém období. |
Mrazuvzdornost | USDA zóna 6 (-23,3 °C). |
Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »
© IMPEKA s.r.o. | všeobecné obchodní podmínky
ochrana osobních údajů | cookies
Vytvořil MD webdesign – tvoříme obchodně úspěšné weby