Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
Představujeme jednotlivé rody tvarovaných okrasných stromů v naší nabídce. V tomto článku se podíváme na smrk pichlavý – Picea pungens ‘Hoopsii’.
Smrk pichlavý pochází ze západní části Severní Ameriky, kde roste v horských smíšených lesích, na březích řek a na bažinatých místech. Botaniky byl objeven v roce 1862 a hned krátce poté se dostal do Evropy.
Nyní ho můžeme vidět například v Rusku (na Krymu a Kavkazu) a velmi rychle zdomácněl i u nás, v českých parcích a zahradách. Díky modravě stříbřitému zbarvení jehlic na mladých výhonech je lidově nazýván “smrk stříbrný“.
Kultivar smrku pichlavého ‘Hoopsii’ je původem z Německa (1958). Je to středně velký jehličnan dorůstající výšky 12 až 15 metrů a šířky 3 až 4,5 metru. Roste však pomalu, v deseti letech může mít jen něco přes dva metry.
Má širokou, kuželovitou korunu a rovný průběžný kmen se špičatým vrcholem. Je velmi hustě a pravidelně zavětvený. Široce rozložené větve má postavené ke kmeni pravoúhle. U volně rostoucích stromů může tento hrdě vzpřímený vzhled připomínat sochu.
VÍTE, ŽE smrk pichlavý je státním stromem Colorada a Utahu?
Nejvíce vás na smrku pichlavém ‘Hoopsii’ zaujmou jeho výrazně zářivé, modrostříbrné jehlice. Jsou tuhé a špičaté a vyrůstají na větévkách kolem dokola. Vytvářejí tak dojem velmi hustého stromu.
Na půdu je smrk pichlavý ‘Hoopsii’ nenáročný. Je neobyčejně přizpůsobivý a tolerantní k jakýmkoliv půdám. Roste v sušších i vlhčích půdách, jen nesnese trvalejší zamokření. Půdní reakce nerozhoduje, i když dává přednost neutrální až lehce kyselé půdě.
Vyžaduje plné slunce a miluje stanoviště s vlhčím mikroklimatem, kde bude krásně hustý a vitální. Poměrně dobře se mu daří i v znečištěném městském ovzduší nebo blízko průmyslových oblastí, kde jiné jehličnany trpí. Je spolehlivě mrazuvzdorný do -35 °C a protože raší pozdě, nepoškozují ho ani pozdní mrazíky.
Pro své vlastnosti, dekorativní modrosivé jehličí a hustý habitus patří odrůda ‘Hoopsii’ mezi nejoblíbenější a nejžádanější smrky pichlavé. Uplatní se především jako solitéra nebo ve volnější skupinové výsadbě jehličnanů.
Hodí se do skalek a vřesovišť. Efektně kontrastuje s předsadbou nižších červených nebo růžových rostlin. Výrazný barevný kontrast vytvoříte umístěním stříbrného smrku před zelený živý plot, například z tisu nebo zeravu. Díky pomalému růstu si najde místo i v menších zahradách.
Pokud si pořídíte smrk pichlavý ‘Hoopsii’ tvarovaný jako velkou bonsaj, bude zajímavý a originální nejen svým tvarováním, ale i překrásnou modrostříbrnou barvou. Takový exemplář potom vynikne při pohledu na zahradu z okna, u vstupu do domu, v oblázkové ploše vedle solitérního kamene nebo v krásné nádobě na terase.
Stanoviště | Slunné. |
---|---|
Nároky na půdu | Na půdu je zcela nenáročný a přizpůsobivý, vyhovuje mu jakákoliv propustná, jen ne zamokřená půda. |
Údržba | Přihnojujte běžnými hnojivy pro jehličnany (sezónní a podzimní hnojení), případně provádějte ochranu proti škůdcům a chorobám. Nezapomeňte na zálivku v zimním suchém bezmrazém období. |
Mrazuvzdornost | USDA zóna 4 (-34,4 °C). |
Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »
© IMPEKA s.r.o. | všeobecné obchodní podmínky
ochrana osobních údajů | cookies
Vytvořil MD webdesign – tvoříme obchodně úspěšné weby