Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Jak na řez okrasných stromů

Řada okrasných stromů zvládne řez. Jak na správný řez nejenom u jehličnanů?

Řez patří mezi základní zahradnické práce a jeho způsob se liší podle účelu. Ale pozor: špatně provedený řez může pro dřevinu znamenat zkázu. Pokud si tedy nejste jisti, raději tuto práci ponechte na odborníkovi.

Řez okrasných stromů

Sazenice stromů se ponechávají normálnímu vývoji a řez se provádí pouze za účelem založení koruny stromu. Samotné výhony se zkracují těsně nad pupenem a jen u druhů stromů s velkou dření se ponechává čípek. Směr koncových pupenů nemá být u sousedních výhonů shodný. Vidlicovitě postavené výhony se zkracují tak, aby jeden z nich byl znatelně delší, nebo má být jeden ze dvou takových výhonů odstraněn. 

Většina okrasných stromů se v dalších letech na stanovišti již neřeže. Je důležité za 1-2 roky po výsadbě provést opravný řez. Usměrní se tím základní rozvětvení odstraněním některých zahušťujících a hlavně konkurenčních výhonů, které bývají příčinou rozlomení korun starších stromů.

U starších stromů bývá někdy nutné korunu prosvětlit. Obvykle se odstraňují větve, které rostou dovnitř koruny, křižují se, nebo rostou souběžně s jinou větví. Zvláštní pozornost žádají tvarové kultivary. Kulovité formy bývají velmi husté a osvědčuje se je občas prosvětlit.

Poznámka: Informace o řezu okrasných stromů jsou převzaty z Wikipedie.

Doba řezu

Řez proveďte na konci léta (přelom července a srpna), tedy po ukončení druhé růstové periody. Platí, že pokud chcete řez provádět častěji, pak jako druhé období zvolte dobu po ukončení jarního růstu, což je někdy ve druhé polovině května. Po tomto jarním řezu bývají nové přírůstky silnější.

Pro účely tvarování stromů může být k dosažení skvělého vzhledu někdy nezbytné provést ještě třetí řez. Ten pak směřujte mezi výše uvedená období.

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

YouTube kanál IMPEKA »

0 Kč0 produktů

Můj výběr