Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Péče o tvarované okrasné stromy: Zálivka

Výsadbou stromu vaše péče o venkovní bonsaj nekončí. O tvarovaný okrasný strom je třeba dále pečovat. V tomto článku se podíváme, jak vypadá správná zálivka.

Péče o stromy po výsadbě

Ošetřování po výsadbě spočívá v pravidelné důkladné zálivce přiměřené klimatickým podmínkám. Nezapomeňte, že dřeviny v nádobách jsou na zálivku náročnější než ty, které pěstujete ve volné půdě.

Pokud jste dřevinu přesadili, je třeba ji nejdříve zalévat do kořenového balu, po několika týdnech rozšiřte zavlažovanou plochu na celou plochu zálivkové mísy nebo nádoby.

Jak na správnou zálivku

Zálivka musí být důkladná a velmi dobře dávkovaná. Je velmi těžké přesně určit množství vody: záleží na velikosti dřeviny a na průběhu počasí. Nejde jen o teplotu, ale také o vítr.

Nejtěžší podmínky jehličnanům nastávají v horkých větrných dnech. V takovém počasí zalévejte ráno nebo večer, aby se většina vody neodpařila. Hodí se i mlžení, které v žáru stromkům uleví.

Péče o okrasné stromy v zimě a na jaře

Nesmírně důležité je zajistit jehličnanům vláhu i v zimě, tedy v době kdy není dostatek srážek (neprší, nesněží), protože stromky vegetují a odpařují vodu. Samozřejmě nebudete zalévat ve dnech, kdy mrzne.

Kritické období je i na jaře, kdy občas prší, ale srážek není dost. Kontrolujte kořenový bal, zda je stále mírně vlhký.

Pozor na přelévání

Opakem nedostatku zálivky může být přelévání dřeviny. Často se stane, že nezkušený pěstitel z reznoucího jehličí usoudí, že dřevina usychá a přidá si vodu. Zejména v méně propustných jílovitých půdách začnou kořeny hnít, nemají v kořenovém prostoru žádný vzduch, začnou v něm probíhat hnilobné procesy a rostlina uhyne.

Pokud si nejste jistí, kde je problém, zkontrolujte vždy, co se děje u kořenů.

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

YouTube kanál IMPEKA »

0 Kč0 produktů

Výběr