Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Okrasné tvarované stromy stále častěji zdobí české zahrady

Tradici Dálného východu a moderní trendy spojují okrasné tvarované stromy, které jsou ozdobou mnoha světových zahrad. Impozantní a nevšední dřeviny rozličných tvarů postupně získávají oblibu také v Česku.

Patrně největší výběr zahradních tvarovaných jehličnanů u nás nabízí v současnosti nový showroom rodinné firmy Impeka v obci Dubno na Příbramsku. Zájemci si tam prohlédnou 80 stromů vysokých od 60 centimetrů do dvou metrů.

„Lásku k tvarovaným stromům nám předali naši rodiče. Sami se péči o zahradní bonsaje věnujeme již více než deset let, kdy jsme tyto úžasné stromy zasadili do naší okrasné zahrady. Postupně jsme si je oblíbili natolik, že chceme povědomí o tvarovaných okrasných stromech šířit také mezi širokou veřejnost,“ řekl Petr Ostřížek z firmy Impeka. Konkrétní stromy importované do Česka se vybírají na zahraničních plantážích podle tvaru a estetických kvalit i celkového stavu. Kromě showroomu provozuje firma také webové stránky www.okrasne-stromy.cz s množstvím pěstitelských rad a návodů.

Do českých zahrad se jako tvarované stromy nejlépe hodí dřeviny, které dobře snáší místní klimatické podmínky i znečištěný vzduch. Jsou to zejména odolné a nenáročné borovice, jedle a tisy, ale také třeba kryptomerie, národní strom Japonska, nebo cypřišek a jalovec. Umístění stromu je třeba dobře promyslet. Na slunce lze vysadit borovice a jalovce, ale třeba tisy a kryptomerie budou spokojenější na stinnějším místě. Málokterý tvarovaný jehličnan také snese trvale zamokřenou půdu.

„Zahradní bonsaje dorůstají do žádoucího tvaru na plantážích zahraničních pěstitelů mnoho let. Nikdy nenajdete dva úplně stejné stromy. Když si jeden pořídíte, můžete si být jistí tím, že je to originál,“ řekl Ostřížek. Stromy se prodávají v dřevěných boxech nebo plastových kontejnerech s hnojivem na několik měsíců. Po zakoupení a zasazení do země už nevyžadují žádnou speciální péči s výjimkou zálivky, hnojení a udržování tvaru, který se často inspiruje bonsajemi dálného východu.

Okrasné tvarované stromy proto vyzařují atmosféru klidu a vyrovnanosti. Velká zahradní bonsaj s kaskádovou, patrovou, obláčkovou nebo několikanásobnou kulovitou korunou se však hodí nejenom do zahrad v tradičním asijském stylu, ale do každé okrasné zahrady nebo na terasu. Je výrazným dekorativním prvkem třeba u vchodu do domu nebo kanceláře, zaujme také jako solitér na větší ploše, skvěle se doplňuje s ozdobnými kameny a skalkami.

Poznámka: Toto je tisková zpráva  vydaná pro média.

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Sdílejte článek na sociálních sítích

Přihlaste se k odběru videí

0 Kč0 stromů

Můj výběr