Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Okrasné jehličnany v zahradě (2): Pravidla pro výsadbu

Okrasné jehličnany v zahradě - 02

[SERIÁL] Poznejte okrasné jehličnany v celé jejich kráse. Ve druhém dílu tohoto seriálu se zaměříme na pravidla pro jejich výsadbu a použití v zahradě.

Použití jehličnanů v zahradě

Podle klasického pravidla zahradní architektury by jehličnany měly zaujímat přibližně třetinu dřevin v každé zahradě. Jedině tak docílíme té správné rovnováhy a zahrada nebude působit smutným dojmem. Při správné kombinaci s listnatými stromy a dalšími zahradními prvky tak vytvoříme dokonalou harmonii.

V současné moderní době se ovšem často setkáme s tím, že i pouze ze samotných jehličnanů lze vytvořit pestrou výsadbu. A to především díky tomu, že se nám nabízejí jehličnany mnoha barevných odstínů. Od jasně zelenožluté, přes šedomodrou a stříbřitou až po tmavou a sytou zelenou. Výraznost jehličnanů navíc můžeme zvýšit jejich tvarováním.

TIP: Prohlédněte si naše okrasné stromy a vyberte si z bohaté nabídky ten pravý kousek právě pro vás.

Umístění jehličnanů v zahradě

Každou část okrasné zahrady může oživit větší či menší jehličnan. Ať už jako dominantní výrazový prvek, nebo jako vhodné pozadí pro kvetoucí keře, solitérní kámen, bazén či jezírko. Přemýšlíte, jestli okrasný strom zasadit jako solitéru nebo součást nějaké skupinky? Máte na výběr ze tří možností.

Samostatná solitéra, nebo skupina

Některé druhy okrasných stromů skvěle vyniknou jako solitéry. A to zejména ty tvarované, nebo přirozeně sloupovité či kuželovité. Ale obvykle v zahradě mnohem lépe vypadá, když okrasný strom zkombinujete s větší harmonickou skupinkou. Můžete tak například jeden vyšší strom doplnit kulovitými dřevinami.

Vysoký strom vyžaduje prostor

Při výběru okrasného stromu si vždy představte, jak přibližně by dřevina mohla vypadat za několik desítek let. A tomu přizpůsobte i její umístění tak, aby měla vždy dostatek prostoru. Zejména dávejte pozor na to, aby strom neohrožoval svým vzrůstem dům nebo nevytvářel nadměrný stín tam, kde to nevyžadujete.

Živý plot ozvláštní zahradu

Živé ploty z jehličnanů jsou poměrně snadné na údržbu a rychle rostou. Zajistí tak soukromí vaší zahradě nevšedním způsobem. Konkrétně můžete vybírat některý ze zeravů.

Základní pravidla pro pěstování jehličnanů

Lámete si hlavu nad tím, jak vlastně jehličnany budete pěstovat?

  • Obecně lze doporučit vsadit na neutrální či mírně kyselé půdy
  • Udržujte půdu mírně vlhkou, nikoliv však přemokřenou
  • Pamatujte hlavně na dostatečný přísun slunečního svitu, který se postará o zdravý a rovnoměrný růst

Výsadbu prostokořenných stromů provádějte nejlépe v jarních měsících, případně na podzim. Stromy v kontejnerech můžete sázet po celý rok. Rozhodně předejděte vysazení do zamrzlé půdy, kde by se kořeny s největší pravděpodobností neuchytily. Zejména mladé jehličnany nezapomínejte chránit před ostrým zimním sluncem, které by jim mohlo ublížit.

Co vás čeká v příštím dílu

V dalším dílu tohoto seriálu se podíváme na borovice, královny jehličnanů.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

YouTube kanál IMPEKA »

0 Kč0 produktů

Výběr