Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Okrasná zahrada (9): Estetické vlastnosti čínských zahrad

Zahrada soukromí manželů (Čína)

[SERIÁL] Prozkoumejte s námi okrasné zahrady a jejich jednotlivé styly. V devátém dílu našeho seriálu se opět zaměříme na čínské zahrady a to, jaké estetické vlastnosti by měly mít.

17 základních předpokladů čínské zahrady

Některé zdroje uvádí, že aby mohla být čínská zahrada autentická, měla by splňovat celkem 17 základních předpokladů. Zahrada by tedy měla:

  • stát blízko domu, být malá, asymetrická a obezděná,
  • být rozdělená do menších sekcí a obsahovat prostorové spojení,
  • zahrnovat architektonické celky a přírodní scenérie,
  • obsahovat kameny, vodu, tvarované stromy a rostliny,
  • mít zvonkohry, nápisy a kadidelnice,
  • disponovat sochařským uměleckým dílem
  • a při výběru místa by mělo být využito feng-šuej.

Principy tvorby čínské zahrady

Ťi Čcheng ve svém díle předpokládá, že kvalitní zahrada je závislá na dvou základních faktorech – přizpůsobení se okolí a vhodném napodobení přirozené krajiny.

Pokud bychom se měli věnovat samotným principům tvorby čínské zahrady, měl by se tvůrce snažit vytvořit své vlastní dílo (nikoliv přetvořit existující prostředí). Na rozdíl od evropských zahrad zde nehraje roli symetrie, ale spíše všeobecná harmonie. Zahrada by jako celek měla působit především přirozeně.

Prostor čínské zahrady tvoří budovy oddělené nádvořími, která jsou obvykle uspořádány okolo podélné osy. Používá se otevřený prostor, do nějž se následně zasazují jednotlivé dekorace a pavilony.

Při tvorbě čínské zahrady je důležité znát vlastnosti jednotlivých rostlin, včetně jejich vzhledu v průběhu celého roku. Díky tomu si tvůrce dokáže lépe představit, jak bude zahrada vypadat v jednotlivých ročních obdobích. Zároveň se zde často využívá hry světla a stínu, který vrhají jednotlivé dekorativní předměty, budovy, okna a průhledy.

Kompozice, které připomínají přírodní scenérie

Zmínit musíme také takzvané „vypůjčené scény“, neboli kompozice připomínající přírodní scenérie. K tvorbě těchto kompozic existuje mnoho dokumentů pocházejících z období dynastie Jin.

Ale pozor. Vytvořit přírodní scenérii neznamená kopírování skutečné přírodní scenérie. Jak k tomu uvedl Čchen Čchung-čou: „Všechny jemnosti spočívají ve slově „vidím“. Tvořte tak, aby výsledek s vědomým záměrem působil naprosto přirozeným vzhledem a elegancí.

Zahrada by se tak měla stát místem sdílení světla spíše než otevřeným prostorem mezi jednotlivými budovami. Zároveň je třeba vytvořit ideální harmonii mezi interiérem a exteriérem.

Přečtěte si další díly seriálu

Všechny díly seriálu o okrasných zahradách a jejich stylech najdete v rubrice Okrasná zahrada.

Co vás čeká v příštím dílu

V dalším dílu našeho seriálu se zaměříme na architektonické prvky čínské zahrady.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

0 Kč0 stromů

Můj výběr