Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Okrasná zahrada (21): Jedna z nejkrásnějších barokních zahrad v Čechách

Vrtbovská zahrada (foto: VitVit)

[SERIÁL] Prozkoumejte s námi okrasné zahrady a jejich jednotlivé styly. Ve dvacátém prvním dílu našeho seriálu se zaměříme na jednu z nejvýznamnějších okrasných zahrad u nás.

Vrtbovská zahrada

Jednou z nejvýznamnějších okrasných zahrad u nás je Vrtbovská zahrada, kterou najdete v Praze na Malé Straně. Jedná se o barokní terasovitou zahradu italského typu, která se v několika úrovních zařezává do svahu Petřína. Vstoupit do ní lze prostřednictvím průjezdu Vrtbovského paláce z Karmelitské ulice.

Zahradu nechal na počátku 18. století vystavět Jan Josef z Vrtby, po kterém ostatně nese své označení. O návrh se přitom postaral český barokní architekt František Maxmilián Kaňka. Nutno zdůraznit, že právě Vrtbovská zahrada je právem označována za jednu z nejkrásnějších v Praze.

Co můžete v zahradě obdivovat

Co se týče kompozice, je tato zahrada zasazena do dvou os. První z nich tvoří sala terrena (zahradní sál), na protilehlé straně potom najdete voliéru s ptactvem. Obě křídla zahrady se pyšní souměrným ukončením v podobě empírových domků, které byly přidány později.

Do zahrady vstoupíte prostřednictvím hlavní brány. V nejspodnější části zahrady můžete obdivovat fontánu se soškou puttiho na mořské nestvůře, která je obklopena čtyřmi dekoračními záhony. Nejnižší část zahrady je od dalšího patra oddělena dvoukřídlým schodištěm.

Druhé patro zahrady je vizuálně rozděleno na 3 části. Jednotlivé části jsou od sebe odděleny živou zdí z habru obecného, do které jsou vystříhané oblouky. U ústí schodiště si můžete všimnout dvou mohutných zeravů, které jsou následovány menšími tisy v nejrůznějších tvarech.

Ústřední část tohoto patra je tvořena dvěma velkými záhony. Uprostřed se nachází jezírko, v postranních částech můžete obdivovat keře s růžemi.

Do posledního patra se dostanete opět pomocí schodiště, které je dekorováno kamennými vázami s dětskými naháči. Horní patro patří paprskovitě se sbíhajícím trávníkům s tisy. Navštívit zde můžete i moc pěknou vyhlídku, z níž se vám poskytne pohled na celé centrum Prahy.

Co nabízí sala terrena

Jak jsme již zmínili, v zahradě se nachází sala terrena. Ta je tvořena třemi místnostmi. Ve východním salonku najdete dřevěnou výzdobu s motivy zpěvného ptactva, v západním salonku si budete moct prohlédnout scénické fresky. Prostřednictvím západního salonku také můžete vstoupit do bývalého empírového ateliéru Mikoláše Alše.

Hlavní část se pyšní bohatým zdobením v podobě fresek a soch.

Přečtěte si další díly seriálu

Náš seriál je již u konce. Všechny díly seriálu o okrasných zahradách a jejich stylech najdete v rubrice Okrasná zahrada.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

YouTube kanál IMPEKA »

0 Kč0 produktů

Můj výběr