Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Okrasná zahrada (20): Znáte tyto okrasné zahrady v Itálii?

Botanická zahrada v Padově (foto: Semolo75)

[SERIÁL] Prozkoumejte s námi okrasné zahrady a jejich jednotlivé styly. Ve dvacátém dílu našeho seriálu se podíváme na několik významných italských zahrad.

Isola Bella

Za významnými okrasnými zahradami nemusíme chodit příliš daleko. Několik jich totiž najdeme v Evropě, konkrétně v Itálii. První z nich nese označení Isola Bella a nachází se na stejnojmenném ostrově, který leží na jezeře Lago Maggiore v severní Itálii. Rozměry tohoto ostrova činí pouhých 320 × 180 metrů, přičemž největší část ostrova zabírá právě zdejší palác se zahradou. Na ostrov se dostanete prostřednictvím trajektu nebo menší lodi z městečka Stresa.

Ostrovní palác s terasovitou barokní zahradou nechal pro svou manželku Isabelu d’Adda vybudovat hrabě Carlo III. Boromejský. Samotná zahrada je symetricky uspořádaná a dominuje jí velkolepá stavba divadla. Skládá se z několika stupňovitých teras a je osázena velkým množstvím exotických dřevin. Kromě toho zde najdete skleníky s orchidejemi, jezírka s lekníny nebo třeba papyry.

Zahrady Boboli

Za další významné italské zahrady jsou považovány Boboli. Jedná se o historický park, který se nachází ve Florencii. Zahrady Boboli náleží k paláci Pitti a byly vytvořeny postupně v období mezi 15. a 19. stoletím. Zahrady jsou přitom právem zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO.

Zahrady tvoří protáhlý trojúhelník se strmými svahy a dvěma téměř kolmými osami. Významným prvkem zahrady je například La Kaffeehaus. Jedná se o pavilon ve stylu rokoka, který vás na první pohled zaujme svou exotickou kupolí s okny a terasami. Za jeden z nejcennějších prvků v parku je považována jeskyně Grotta del Buontalenti, což je současně i jedním z nejbizarnějších architektonických děl, na které můžete ve Florencii narazit.

Botanická zahrada v Padově

Botanická zahrada v Padově v severní Itálii byla založena již v roce 1545. Vzhledem k tomu se jedná o nejstarší akademickou botanickou zahradu na světě, která se stále nachází na původním místě. Zahrada je spojena s univerzitou v Padově. Uvnitř na vás v současné době čeká více než šest tisíc druhů rostlin. V zahradě si můžete prohlédnout typickou pobřežní vegetaci, alpskou zahradu, vodní rostliny, rozmanité sukulentní rostliny a za pozornost stojí i orchidejové skleníky.

Botanická zahrada Pisa

Zapomenout nesmíme ani na botanickou zahradu v Pise, která je spravována pisánskou univerzitou. Byla založena v roce 1544 jako první univerzitní botanická zahrada v Evropě (v nynější poloze od roku 1591). V zahradě můžete obdivovat spoustu zajímavostí, třeba jeden z nejstarších vytápěných skleníků v Itálii. V současné době je prostor rozdělen do několika částí a zahrnuje botanickou školu, zahrady, rybníky, skleníky a mnoho dalších budov.

Přečtěte si další díly seriálu

Všechny díly seriálu o okrasných zahradách a jejich stylech najdete v rubrice Okrasná zahrada.

Co vás čeká v příštím dílu

V dalším dílu našeho seriálu se zaměříme na jednu z významných českých okrasných zahrad.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

YouTube kanál IMPEKA »

0 Kč0 produktů

Výběr