Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Okrasná zahrada (19): Poznejte několik významných zahradních architektů

Landform ve Skotské národní galerii moderního umění

[SERIÁL] Prozkoumejte s námi okrasné zahrady a jejich jednotlivé styly. V devatenáctém dílu našeho seriálu se podíváme na několik významných zahradních architektů, kteří stojí za pozornost.

Roberto Burle Max

Jedním z nejlepších zahradních architektů všech dob byl Roberto Burle Max, který pocházel z Brazílie. Snažil se šířit modernistickou zahradní architekturu a proslul jako moderní umělec, který vytvářel zejména veřejné prostory.

Studoval malířství v Německu, kde velmi často navštěvoval botanickou zahradu v Berlíně. Jakmile se vrátil do Brazílie, začal se věnovat sběru rostlin v okolí svého domova. Svou úplně první zahradu navrhl v roce 1932 pro architekty Lucia Costu a Gregoria Warchavchika. Právě s architektem Costou potom Max dále spolupracoval.

Při tvorbě zahrad se tento zahradní architekt soustředil na to, aby nechal vyniknout jejich nadčasovost a dokonalost. V zahradách například nikdy nemísil barvy květů. Zajímal se o jednotlivé druhy rostlin, jejich charakter a efekty, které v zahradě vytváří.

Mezi populární díla tohoto autora patří například:

  • střešní zahrada Ministerstva školství v Brazílii,
  • vodní zahrada u Ministerstva obrany v Brazílii,
  • mozaika u promenády na slavné pláži Copacabana,
  • rozsáhlý veřejný park v Rio de Janeiru Flamengo, který byl vybudován na skládce
  • a městský park Ibirapuera v São Paulo.

Charles Jencks

Charles Jencks byl významným americkým krajinným architektem. Jeho tvorba byla inspirována zejména fraktály, genetikou a teorií chaosu. V Edinburghu navrhl prostorový reliéf jedné zahradní části ve Skotské národní galerii moderního umění. Krajinné architektuře se rovněž věnoval ve své soukromé zahradě v Potrack House u Dumfries. Charles Jencks působil také jako designér nábytku a sochař.

André Le Nôtre

André Le Nôtre byl zahradní architekt krále Ludvíka XIV. Na konci 50. let 17. století nejdřív působil jako hlavní zahradní architekt na zámku francouzského ministra financí Nicolase Fouqueta Vaux-le-Vicomte. Teprve později přešel do služeb krále Ludvíka XIV., kde mu bylo umožněno nakreslit plány na visuté zahrady Versaillského zámku. Ve Versailles přitom projektoval i několik dalších zahrad. Podílel se také na naplánování rekonstrukce či založení mnoha jiných královských parků ve Francii.

Přečtěte si další díly seriálu

Všechny díly seriálu o okrasných zahradách a jejich stylech najdete v rubrice Okrasná zahrada.

Co vás čeká v příštím dílu

V dalším dílu našeho seriálu se zaměříme na několik významných okrasných zahrad v Itálii.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

YouTube kanál IMPEKA »

0 Kč0 produktů

Můj výběr