Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Okrasná zahrada (18): Jak na zahradu podle principů feng-šuej (2. část)

Zahrada s prvky feng-šuej (Norsko)

[SERIÁL] Prozkoumejte s námi okrasné zahrady a jejich jednotlivé styly. V osmnáctém dílu našeho seriálu se zaměříme na to, jaké prvky by v zahradě podle feng-šuej rozhodně neměly chybět.

S prvky ve feng-šuej zahradě je třeba si vyhrát

Každá zahrada se skládá z mnoha různých prvků. V rámci filozofie feng-šuej je přitom třeba dodržovat několik pravidel při jejich volbě a umístění. Pokud se například před domem nachází kameny, může se jednat o kameny, které leží v naší životní cestě (i když se ve skutečnosti nachází po stranách cesty). Pokud se ale k takovému kameni přidá nějaká rostlina nebo lavička, nebude toto vyznění působit tak tvrdě.

Pojďme se podrobněji podívat na to, co všechno je třeba při tvorbě feng-šuej zahrady dodržovat.

Terén a cesty

V první části tohoto článku jsme se věnovali tomu, co znamená energie čchi. Nyní na to navážeme. Podle feng-šuej totiž čchi odtéká po svahu. Z toho důvodu je nutné případné odpočívadlo vybudovat pod svahem. Pokud už chceme prostor k odpočinku vybudovat ve svahu, doporučuje se terén zahrady terasovat.

Cesta je podle feng-šuej znázorněním života. Platí, že by žádná cesta neměla procházet středem zahrady. Měli bychom se vyhnout přímkám. Cesty by proto spíše měly probíhat v obloucích nebo se vinout.

Voda

V zahradě podle feng-šuej by neměly chybět vodní prvky, zejména v podobě potůčku a zahradního jezírka. Voda uvnitř jezírka by neměla být tmavá a příliš hluboká. Pokud se rozhodnete pro plavecký bazén, měly byste volit tvar bez ostrých hran.

Otvory

Ve zdech vašeho domu by se mělo nacházet dostatečné množství otvorů, zpravidla ve formě oken, která zprostředkují kontakt s okolním světem. Pravoúhlé otvory mají za úkol znázorňovat zemi, zaokrouhlené tvary poté symbolizují nebesa.

Schody

Podle feng-šuej po schodech odtéká energie čchi. Je proto naším úkolem dát do cesty předměty, na nichž bude tato energie ulpívat. Jednat se může například o rostliny v květináčích či sošky.

Terasa

Pokud máte na vašem pozemku terasu, měla by být vždy upravena podle toho, jakým činnostem se na ní věnujete. Podle feng-šuej by neměla směřovat k frekventované cestě nebo jinému rušivému zdroji.

Rostliny a stromy

Podle feng-šuej je vhodné zahradu doplnit rostlinami, které jsou pro danou oblast typické. Některé zdroje uvádí, že bychom se v těchto zahradách měli vyhnout pěstování kaktusů a obecně rostlin, které mají trny.

Zapomenout nesmíme ani na stromy, které mají symbolizovat spojení nebes a země. Pokud chcete stromy tvarovat, má se tak činit přirozeně a s ohledem na to, aby se tyto stromy esteticky hodily k vašemu domu. Tvarování stromů do nepřirozených tvarů (například spirál nebo jehlanů) se nedoporučuje. Pokud vám na zahradě roste mohutný a starý strom, je podle feng-šuej ztělesněním moudrosti. Proto by se neměl kácet ani nijak seřezávat. A to ani v případě, že by jej napadli škůdci nebo nejrůznější choroby.

Umělé osvětlení, sochy a lampy, květináče

V zahradě lze podle feng-šuej vsadit i na tyto prvky, které by měly zpříjemňovat pobyt na zahradě. Je však třeba je volit s rozvahou, aby výsledek nepůsobil chaoticky a přeplácaně.

Pořádek

Pořádek v zahradě je základem dobrého feng-šuej. Nepotřebné předměty byste proto měli ze zahrady odstranit. Pořádek na zahradě má údajně přinášet i pořádek ve vztazích.

Přečtěte si další díly seriálu

Všechny díly seriálu o okrasných zahradách a jejich stylech najdete v rubrice Okrasná zahrada.

Co vás čeká v příštím dílu

V dalším dílu našeho seriálu se zaměříme na několik významných zahradních architektů.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

YouTube kanál IMPEKA »

0 Kč0 produktů

Můj výběr