Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
[SERIÁL] Prozkoumejte s námi okrasné zahrady a jejich jednotlivé styly. V sedmnáctém dílu našeho seriálu se zaměříme na tvorbu zahrady podle principů feng-šuej.
Princip feng-šuej spočívá ve schopnosti ovládnout tok energie tak, aby z ní měl člověk co největší užitek. Pokud je řeč o zahradě podle feng-šuej, ta může odpovídat prakticky libovolnému architektonickému slohu. Platí ale, že by se taková zahrada měla neustále vyvíjet a že neexistuje žádná její konečná podoba.
Nejdůležitější pravidlo feng-šuej je velmi jednoduché. Stačí, aby se člověk cítil dobře. V jednotlivých zdrojích se přitom můžete dočíst, že v zahradách podle feng-šuej se doporučuje přistupovat spíše k organickým formám a tvarům a nepoužívat nepřirozené prvky (tedy například zcela rovné linie).
Zahrada podle feng-šuej by zároveň měla splňovat tři základní pravidla. Měla by:
Při tvorbě zahrady hraje velkou roli její umístění. Zahrada by se totiž neměla nacházet na kopci. Perfektní volbou je pozemek chráněný pahorkem s krásným výhledem, který by měl směrovat k jihu. Také platí, že by takový pozemek neměl být vystaven silným větrům, které by s sebou mohly odnášet „čchi“. S tím ostatně souvisí i fakt, že by se zahrada neměla rozkládat v blízkosti rušných vozovek.
Kromě toho je třeba pamatovat na správné umístění vody. Podle principů feng-šuej by měla voda protékat spíše před domem, nikoliv za domem nebo kolem něj.
Pokud si budete zjišťovat informace o feng-šuej zahradě, zpravidla narazíte na pojem „čchi“. Jedná se o imaginární proud energie. Pokud se v zahradě rozhodnete pro přímé linie, budete proudění „čchi“ bránit. A pokud něco proudění této energie brání, narušuje se celková harmonie. Na druhou stranu příliš intenzivní „čchi“ může způsobit proud silné negativní energie, která rovněž není žádoucí.
Podle feng-šuej je možné objekty podle jejich vlastností a působení rozdělit na jin a jang. Jedná se o dvě opačné, navzájem působící síly, které se nachází v každé živé i neživé části vesmíru. A jelikož by měla být zahrada podle feng-šuej v harmonii, měly by být i tyto síly ve vzájemné rovnováze.
Ve feng-šuej zahradě se dále rozlišuje 5 základních druhů energie. Jedná se o dřevo, zemi, kov, vodu a oheň. Všechny tyto energie přitom nejsou konstantní, ale každá z nich přechází v jinou. To znamená, že voda živí dřevo. Dřevo se podílí na vzniku ohně. Oheň potom přechází v zemi a země rodí kov.
Opět platí, že všechny druhy energie by měly být ve vzájemné rovnováze. Kterýkoliv prvek lze tedy posílit, nebo zeslabit podle konkrétní potřeby.
Všechny díly seriálu o okrasných zahradách a jejich stylech najdete v rubrice Okrasná zahrada.
V dalším dílu našeho seriálu budeme pokračovat v tématu feng-šuej zahrad.
Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »
© IMPEKA s.r.o. | všeobecné obchodní podmínky
ochrana osobních údajů | cookies
Vytvořil MD webdesign – tvoříme obchodně úspěšné weby