Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Okrasná zahrada (17): Jak na zahradu podle principů feng-šuej (1. část)

Zahrada feng-šuej s vodním prvkem

[SERIÁL] Prozkoumejte s námi okrasné zahrady a jejich jednotlivé styly. V sedmnáctém dílu našeho seriálu se zaměříme na tvorbu zahrady podle principů feng-šuej.

Co je zahrada podle feng-šuej

Princip feng-šuej spočívá ve schopnosti ovládnout tok energie tak, aby z ní měl člověk co největší užitek. Pokud je řeč o zahradě podle feng-šuej, ta může odpovídat prakticky libovolnému architektonickému slohu. Platí ale, že by se taková zahrada měla neustále vyvíjet a že neexistuje žádná její konečná podoba.

Nejdůležitější pravidlo feng-šuej je velmi jednoduché. Stačí, aby se člověk cítil dobře. V jednotlivých zdrojích se přitom můžete dočíst, že v zahradách podle feng-šuej se doporučuje přistupovat spíše k organickým formám a tvarům a nepoužívat nepřirozené prvky (tedy například zcela rovné linie).

Zahrada podle feng-šuej by zároveň měla splňovat tři základní pravidla. Měla by:

  • poskytovat užitek,
  • být architektonickým celkem
  • a plnit obranné funkce.

Umístění zahrady dle feng-šuej

Při tvorbě zahrady hraje velkou roli její umístění. Zahrada by se totiž neměla nacházet na kopci. Perfektní volbou je pozemek chráněný pahorkem s krásným výhledem, který by měl směrovat k jihu. Také platí, že by takový pozemek neměl být vystaven silným větrům, které by s sebou mohly odnášet „čchi“. S tím ostatně souvisí i fakt, že by se zahrada neměla rozkládat v blízkosti rušných vozovek.

Kromě toho je třeba pamatovat na správné umístění vody. Podle principů feng-šuej by měla voda protékat spíše před domem, nikoliv za domem nebo kolem něj.

Co je „čchi“ ve feng-šuej zahradě

Pokud si budete zjišťovat informace o feng-šuej zahradě, zpravidla narazíte na pojem „čchi“. Jedná se o imaginární proud energie. Pokud se v zahradě rozhodnete pro přímé linie, budete proudění „čchi“ bránit. A pokud něco proudění této energie brání, narušuje se celková harmonie. Na druhou stranu příliš intenzivní „čchi“ může způsobit proud silné negativní energie, která rovněž není žádoucí.

Jakou roli zaujímá jin a jang

Podle feng-šuej je možné objekty podle jejich vlastností a působení rozdělit na jin a jang. Jedná se o dvě opačné, navzájem působící síly, které se nachází v každé živé i neživé části vesmíru. A jelikož by měla být zahrada podle feng-šuej v harmonii, měly by být i tyto síly ve vzájemné rovnováze.

  • Energii jin obsahují například okrasné stromy, rostliny, květiny, vodní nádrže, kameny a země.
  • Energii jang poté najdete například ve dřevě, cihlách, krbu a dalších pevných konstrukcích.

5 základních druhů energie

Ve feng-šuej zahradě se dále rozlišuje 5 základních druhů energie. Jedná se o dřevo, zemi, kov, vodu a oheň. Všechny tyto energie přitom nejsou konstantní, ale každá z nich přechází v jinou. To znamená, že voda živí dřevo. Dřevo se podílí na vzniku ohně. Oheň potom přechází v zemi a země rodí kov.

Opět platí, že všechny druhy energie by měly být ve vzájemné rovnováze. Kterýkoliv prvek lze tedy posílit, nebo zeslabit podle konkrétní potřeby.

Přečtěte si další díly seriálu

Všechny díly seriálu o okrasných zahradách a jejich stylech najdete v rubrice Okrasná zahrada.

Co vás čeká v příštím dílu

V dalším dílu našeho seriálu budeme pokračovat v tématu feng-šuej zahrad.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

YouTube kanál IMPEKA »

0 Kč0 produktů

Výběr