Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Okrasná zahrada (16): Co je prérijní zahrada a jak ji vytvořit

Monetova zahrada, Giverny (foto: Miguel Hermoso Cuesta)

[SERIÁL] Prozkoumejte s námi okrasné zahrady a jejich jednotlivé styly. V šestnáctém dílu našeho seriálu se zaměříme na prérijní zahrady.

Co je charakteristické pro prérijní zahradu

Jako prérijní zahrada se označuje taková zahrada, která ve své kompozici pracuje se směsí trvalek na velké ploše. V podstatě tak prérijní zahrada může napodobovat květinovou louku. Pozornost bývá upřena zejména na celkový barevný soulad a kontrast barvy květů.

Často se uvádí, že prérijní zahrada je na údržbu velmi nenáročná. Na druhou stranu se ale jedná o skupiny nepůvodních a zaplevelujících se trvalek a travin. Z toho vyplývá, že jejich údržba je důležitá pro dosažení kýženého vzhledu.

Jaké rostliny se do prérijní zahrady hodí

V prérijní zahradě by měl být vždy jeden druh rostliny převládající. Významnou roli zde přitom hrají nejrůznější traviny.

Z keřů poté můžete zvolit například latnatec, netvařec a plané druhy růží. Obecně se doporučuje zakomponování spíše nenáročných vyšších druhů rostlin. Jednat se může například o druhy rodu Echinacea a Rudbeckia. Vsadit můžete také na vyšší plaménky, nejrůznější druhy rodu hvězdnice a zápleváky. Z travin je vhodný například bezkolenec Molinia a některé kultivary ozdobnice Miscanthus.

Historie prérijní zahrady

O pravém zakladateli prérijní zahrady se vedou časté dohady. V některých zdrojích se uvádí, že prvním autorem prérijní zahrady je Claude Monet, který pro účely svých maleb vysazoval květinové záhony na své zahradě. Pravdou ovšem zůstává, že u Monetovy zahrady je patrné, že byla založena jiným způsobem a s jiným cílem.

V některých zdrojích bývá za skutečného zakladatele prérijní zahrady považován Jens Jensen, který upravoval nejrůznější zahrady a parky v USA. Právě jeho úpravy zahrady byly označovány jako „styl prérie“. Jednalo se o výsadby záhonů, které měly promísené menší ostrůvky trvalek. V zahradách používal původní rostliny a další místní materiály.

A setkat se v tomto ohledu můžete také se jménem Piet Oudolf, což je nizozemský zahradní architekt, školkař a spisovatel. Jeho kompozice mají velmi často vyladěné barevné odstíny a nepoužívá příliš mnoho kontrastu. Mezi rostliny ve výsadbě mnohdy používá štěrk nebo oblázky.

Přečtěte si další díly seriálu

Všechny díly seriálu o okrasných zahradách a jejich stylech najdete v rubrice Okrasná zahrada.

Co vás čeká v příštím dílu

V dalším dílu našeho seriálu se zaměříme na tvorbu zahrady podle principů feng-šuej.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

YouTube kanál IMPEKA »

0 Kč0 produktů

Výběr