Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Okrasná zahrada (15): Co je typické pro venkovské zahrady

Zahrada Anne Hathawayové (foto: Richard Peat)

[SERIÁL] Prozkoumejte s námi okrasné zahrady a jejich jednotlivé styly. V patnáctém dílu našeho seriálu se zaměříme na venkovské zahrady.

Venkovskou zahradu charakterizují barvy

Venkovská zahrada je upravený pozemek, na kterém se uměle vysazuje vegetace a kde se používají nejrůznější rustikální či romantické dekorativní prvky. Venkovská zahrada zpravidla sází na neformální design, hustou výsadbu a tradiční materiály. Často se zde objevují dekorace v podobě předmětů, které jsou pro venkovský život typické. Co se týče velikosti, nebývá příliš rozlehlá a slouží primárně jako ozdoba daného sídla.

Ústředním prvkem venkovské zahrady bývá hlavní cesta, v jejímž okolí roste nejvíce rostlin a z níž je zároveň možné spatřit nejvíce dekorativních prvků.

Klasické venkovské zahrady dosáhly vrcholu popularity ve viktoriánském období, tedy mezi léty 1837 a 1904. K tvorbě tohoto stylu zahrady se nicméně často přistupuje i v současnosti.

Základní pravidla, která dodržovat při tvorbě venkovské zahrady

Jak jsme již zmínili, venkovské zahrady mnohdy nejsou příliš rozsáhlé. Vzhledem k tomu bývají často řešeny pouze jako pravoúhlé plochy, které mají praktické rozvržení jednotlivých cest. Rostliny a materiály se vybírají s ohledem na to, aby celkový dojem působil přirozeně a původně. V takové zahradě se zároveň pěstuje široká škála barevných květin, bylin a zeleniny.

Venkovská zahrada by měla na člověka působit bezstarostným dojmem, nikoliv jako architektonicky dokonalé dílo. Zahrada se tak pozorovatelům může jevit jako zeleninová zahrada, kterou ovládly květiny.

Asymetrie je důležitá

Dokonalé symetrické rozložení prvků není ve venkovské zahradě žádoucí. Místo toho je vhodné přistoupit k určité asymetrii, která simuluje přirozený styl prostředí.

Optická vyváženost

Tvůrce venkovské zahrady by také měl dbát na optickou vyváženost. To znamená vhodně nakombinovat jednotlivé barvy, struktury a jejich umístění. Zatímco soulad barev bude působit jemně a harmonicky, kontrast vyvolá spíše dramatičnost a rafinovanost.

Tradiční materiály

Přirozenějšího vzhledu venkovské zahrady docílíte také použitím tradičních přírodních materiálů. Vhodné je zejména dřevo, cihly a kameny. Naopak plast, velké plochy kovu a sklo mohou působit rušivým dojmem.

Jaké rostliny ve venkovské zahradě vysadit

Rostliny je na místě vybírat takové, které do typického venkovského stylu nenásilně zapadnou. Takové rostliny jsou často vybírány podle své staromódnosti. Pravdou ale zůstává, že se do venkovské zahrady hodí i některé moderní odrůdy květin. A teď trochu konkrétněji.

Řada venkovských zahrad sází na růže, ať už keřové, čajové, stromkové nebo pnoucí. Chybu neuděláte ani s nejrůznějšími popínavými rostlinami, třeba v podobě zimolezu ovíjivého nebo zimolezu japonského. Oblíbenou nenáročnou dřevinou je loubinec, jehož listy na podzim získávají úchvatnou červenou barvu.

Ve venkovských zahradách dále můžete narazit třeba na fialky, petrklíče a měsíček. Často se zde pěstují také lilie, chryzantémy, pivoňky, tulipány, sedmikrásky, pupalky a další květiny. Mezi tradiční bylinky venkovské zahrady se řadí například tymián, šanta kočičí, šalvěj lékařská, plicník nebo levandule.

Přečtěte si další díly seriálu

Všechny díly seriálu o okrasných zahradách a jejich stylech najdete v rubrice Okrasná zahrada.

Co vás čeká v příštím dílu

V dalším dílu našeho seriálu se zaměříme na prérijní zahrady.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

YouTube kanál IMPEKA »

0 Kč0 produktů

Výběr