Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Okrasná zahrada (14): Co bylo charakteristické pro perské zahrady

Zahrada Eram (foto: Ebrahim Rahiminezhad)

[SERIÁL] Prozkoumejte s námi okrasné zahrady a jejich jednotlivé styly. Ve čtrnáctém dílu našeho seriálu se zaměříme na perské zahrady.

Co je typické pro perské zahrady

Jako perská zahrada se označuje formální palácová nebo rekreační zahrada, která se nacházela v Íránu a sousedních oblastech v období starověku, středověku i novověku.

Původní perská zahrada pochází z období přibližně 4 000 let př. n. l. Charakteristická pro ni byla osová linie, kterou tvořila vodní nádrž nebo vodní tok. Perská zahrada byla obvykle rozdělena do čtyř sektorů, přičemž symbolizovala čtyři základní prvky: oblohu, zemi, vodu a rostliny.

V zahradách byl kladen velký důraz na zakomponování nejrůznějších fontán a nádrží. Voda zde hrála roli nejen pro zavlažování, ale působila i jako způsob zdobení zahrady. Typický plán perské zahrady je přitom znám díky zdobené keramice z této doby, na které se tento motiv často objevoval.

Postupem času prošla proměnou

Koncem 18. století byla Persie ovlivňována evropskou zahradní kulturou. A to zejména barokními úpravami, které byly v tehdejší době běžné ve Francii. Tyto západní vlivy přitom vedly k tomu, že se v zahradách do jisté míry změnilo užívání vody a volily se rovněž jiné rostliny pro pěstování.

Jaké jsou nejznámější perské zahrady

Jednou z největších a pravděpodobně i nejznámějších perských zahrad na celém světě je Tádž Mahal pocházející z období Mughalské říše. Najdete jej v Indii a právem bývá považován za jeden z nejvýraznějších symbolů této země. Od roku 2007 je navíc Tádž Mahal zařazen mezi nových sedm divů světa.

V Íránu najdeme hned devět perských zahrad, které jsou zapsány na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Spatřit zde můžeme určitou rozmanitost zahradních návrhů, které se přizpůsobovaly různým klimatickým podmínkám. Konkrétně se jedná o:

  • historickou zahradu v Pasargady,
  • zahradu Eram,
  • zahradu Chetel Sotun,
  • zahradu Fin,
  • zahradu Abas Abad,
  • zahradu Shazdeh,
  • zahradu Dolat Abad,
  • zahradu Pahlavanpur
  • a zahradu Akbariyeh.

Mezi další perské zahrady zařazené na seznam světového kulturního dědictví UNESCO patří Šalimarovy zahrady v Pákistánu, Bagh-e Babur v afghánském Kábulu a Generalife a Alhambra ve Španělsku.

Přečtěte si další díly seriálu

Všechny díly seriálu o okrasných zahradách a jejich stylech najdete v rubrice Okrasná zahrada.

Co vás čeká v příštím dílu

V dalším dílu našeho seriálu se zaměříme na venkovské zahrady.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

YouTube kanál IMPEKA »

0 Kč0 produktů

Můj výběr