Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Okrasná zahrada (11): Nejvýznamnější čínské zahrady

Čínská zahrada Kche-jüan (foto: Citibay)

[SERIÁL] Prozkoumejte s námi okrasné zahrady a jejich jednotlivé styly. V jedenáctém dílu našeho seriálu se zaměříme na významné čínské zahrady.

Klasické zahrady v Su-čou

Zahradnictví v čínském městě Su-čou se dočkalo svého vrcholu během dynastií Ming a Čching. Právě tehdy se totiž Su-čou stalo centrem zahradnické výroby. Zdejší zahrady jsou považovány za klasické. Dříve se zde nacházelo více než 280 soukromých zahrad. V současnosti je 69 zahrad zachováno jako významné národní kulturní dědictví.

V roce 1997 navíc čtyři z největších soukromých zahrad přibyly na Seznam světového dědictví UNESCO. O tři roky později se tohoto titulu dočkalo dalších 5 zahrad a také historická část města Su-čou.

Zahrada pokorného úředníka

Zahrada pokorného úředníka patří díky své rozloze 5 195 m² mezi největší zahrady v Su-čou. Dnes se považuje za nejkrásnější zahradu v jižní Číně. Zahrada byla původně založena jako učenecká během dynastie Tang, později se stala chrámovou zahradou.

V dalších letech byla upravena na soukromé vily se zahradami a v nádrži byly založeny umělé ostrovy. Potom byly ještě několikrát přebudovány a dnešní zahrada proto tu původní připomíná pouze vzdáleně. Nejvíce se podobá vzhledu, který měla během dynastie Čching. Najdete v ní četné pavilony a mosty, součástí jsou i různě propojené nádrže a ostrovy. Zahrada se skládá ze tří hlavních částí, které se nachází kolem velkého jezera.

Zahrada Mistra rybářských sítí

Tato zahrada se rovněž nachází v Su-čou a její rozloha činí 5 400 m². Je rozdělena do dvou částí – zahrada tvoří západní část, dům východní část. Její součástí jsou nejrůznější zahradní stavby, které jsou určeny pro čtení, malování nebo třeba popíjení čaje. Svého založení se zahrada dočkala v roce 1 140 před naším letopočtem. I když prošla určitým vývojem, její jméno a duch zůstaly dosud nedotčeny.

Mezi znalci se zahrada Mistra rybářských sítí považuje za příklad skvělého zvládnutí techniky relativního rozměru, kontrastu, vrstev a hloubky pohledu.

Zahrada Prodlévání

Třetí významná zahrada v Su-čou nese název Prodlévání. Fascinující jsou u ní zejména jednotlivé přechody mezi různými typy architektonických forem. Zdejší budovy tvoří jednu třetinu z celkové plochy zahrady. Její součástí je dále například umělé horské jezero. Ve východní části zahrady stojí za obdiv zvláštně tvarované vápence, v západní části si naopak můžete prohlédnout lesnaté kopce. Celým prostorem protéká potok, který lemují broskvoně a převislé vrby.

Zahrady v Chang-čou

Město Chang-čou se právem proslavilo krásnými zahradami, které obklopují nejrůznější paláce i domy obchodníků. Město je známé prakticky po celém světě především díky úchvatným scenériím, které se nacházejí kolem Západního jezera.

Jeho součástí jsou přitom také zachovalé přírodní zahrady, ve kterých najdete pavilony, altány i terasy. Tyto zahrady jsou v podstatě malebně roztroušené v okolí a perfektně tak propojují přirozenou krásu jezera.

Přečtěte si další díly seriálu

Všechny díly seriálu o okrasných zahradách a jejich stylech najdete v rubrice Okrasná zahrada.

Co vás čeká v příštím dílu

V dalším dílu našeho seriálu se zaměříme na římské zahrady.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

YouTube kanál IMPEKA »

0 Kč0 produktů

Můj výběr