Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Okrasná zahrada (10): Architektonické prvky v čínské zahradě

Architektura v čínské zahradě

[SERIÁL] Prozkoumejte s námi okrasné zahrady a jejich jednotlivé styly. V desátém dílu našeho seriálu se zaměříme na architektonické prvky čínské zahrady.

Architektonické prvky jsou základem čínské zahrady

Tradiční čínské zahrady bývají součástí sídel. Nejrůznější stavební prvky přitom symbolizují základ designu zahrady. Setkat se zde můžete s nízkopodlažními, jednopatrovými i třípatrovými budovami. V tradiční čínské architektuře se vyskytují budovy a stavební celky, které ohraničují celý majetek jako uzavřený komplex, jehož součástí jsou otevřené prostory uvnitř. V tomto ohledu se liší od západoevropské architektury, kde se komplexy budov zpravidla vytvářejí na otevřeném pozemku.

12 prvků, s nimiž se v čínské zahradě můžete setkat

Pojďme se nyní zaměřit na konkrétní architektonické prvky a na to, jaký význam vlastně v čínské zahradě mají.

Hala

Jako hala se označuje místo, kde se hosté setkávají s hostiteli. V jejím okolí mohou být umístěny ozdobné kameny a okrasné stromy. Návštěvníci zde mohou například obdivovat exotické rostliny pěstované v nádobách, nebo se pobavit u divadelního představení. Ve starověkých čínských zahradách bývá tato hala opravdu velká, aby se zde vešlo co nejvíce hostů.

Průchody a cesty

Cesty a chodníky symbolizují centrální část zahrady. Jejich účelem je spojovat jednotlivé budovy, ale i rozdělovat daný prostor. Cesty jsou v podstatě ukazateli jednotlivých úhlů pohledu, z nichž mohou návštěvníci zahradu obdivovat.

Pavilon

Tak se označuje místo, kde žije hlava rodiny, nebo kde se často konají rodinné oslavy. Většinou je umístěn v ose celého komplexu a pyšní se elegantní dekorací interiéru. K rozdělení prostoru se obvykle používají nejrůznější starožitné předměty a rarity a také otevřené průhledy. Pavilon je místem klidu a odpočinku.

Vodní pavilonek

Takový pavilon se zpravidla nachází na břehu řeky nebo rybníka. Pyšní se širokými fasádami a sedí přímo nad vodou. Vzhledem k tomu bývá postaven na kamenných pilířích. Používá se k dekoraci.

Patrová komnata

Jako patrová komnata se označuje místnost ve vyšším patře. V zahradě bývaly tyto komnaty velmi často používány jako ložnice a čítárny, nebo zkrátka a jednoduše sloužily k pozorování krajiny.

Mosty

Mosty slouží nejen ke svému praktickému účelu, ale i ke zkrášlení zahrady a začlenění okolní krajiny do malebného pohledu.

Pagoda

Pagoda symbolizuje hlavní buddhistickou stavbu. V zahradě se zpravidla objevuje v centru celého celku a bývá také prvkem pro tvorbu nových scenérií.

Pavilonky

Pavilon slouží primárně k odpočinku, zároveň však může sloužit k pohledu na určitou scénu. Pavilony v zahradě mohou dosahovat nejrůznějších tvarů i velikostí. Často také vyčnívají v polovině nebo na konci průchodu, či v ohybu.

Zdi

Primárním účelem zdí je tvořit určitou zástěnu. Zdi mohou být postavené z cihel nebo kamene, obvykle do různorodých tvarů. V čínských zahradách najdete například vlnité a květy osázené stěny. K vytvoření žádoucích průhledů jsou součástí zdí i různá okna.

Kameny

Dekorativní kameny se v zahradě používají pro strukturální i dekorativní účely. Zvláštní kapitolou jsou přitom skulptury tvořené kameny od jezera Tchaj, které jsou obzvláště ceněné. Představují totiž moudrost a nesmrtelnost a lze je sehnat pouze u zmíněného jezera.

Voda

V čínských zahradách zpravidla najdete rybník a několik volně plynoucích toků. Vodní hladina má za úkol odrážet stále se měnící nebe, architekturu a okolí. Z hlediska fauny se nejčastěji přistupuje ke zlatým rybám, kaprům a kachnám. Oblíbené jsou i malé fontány.

Chodníky

Chodník může mít podobu hladké pěšiny, ale může obsahovat i složité vzory podle přírodních zákonitostí. Výzdobu zpravidla vytváří kaligrafie vytesaná do kamene či do stěny a mřížových oken.

Přečtěte si další díly seriálu

Všechny díly seriálu o okrasných zahradách a jejich stylech najdete v rubrice Okrasná zahrada.

Co vás čeká v příštím dílu

V dalším dílu našeho seriálu se zaměříme na významné zahrady v Číně.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

YouTube kanál IMPEKA »

0 Kč0 produktů

Můj výběr