Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
Představujeme jednotlivé rody tvarovaných okrasných stromů v naší nabídce. V tomto článku se podíváme na modřín japonský – Larix kaempferi.
Modřín japonský pochází z planin vulkanických pohoří japonského ostrova Honšú z nadmořských výšek 500 až 2500 metrů, na jižních svazích hory Fuji jej můžeme nalézt dokonce až ve výšce 2 900 m n. m. Roste na poměrně dobrých půdách především vulkanického původu, nikdy se nevyskytuje na rašelinových půdách. Modřín je jeden z mála opadavých jehličnanů.
Japonské modříny jsou vysoké až 45 metrů. Široce kuželovitá koruna je tvořena vodorovnými, na konci vzpřímenými větvemi. Borka je hrubě brázditá, červenohnědá. Mladé, často ojíněné větvičky mají barvu oranžovo-červenou, hnědou až purpurovou.
Modřín japonský kvete v březnu až dubnu. Samčí květy vyrůstají naspodu větviček, jsou žluté a dlouhé asi 1 cm. Samičí červenofialové šištičky dlouhé až 3 cm rostou vzpřímeně. Dozrálé samičí šištice jsou hnědavé jako u našeho domácího modřínu, ale jsou drobnější.
Atraktivní, až 3,5 cm dlouhé jehlice, jsou nápadně modrosivě zelené, na podzim krásně žluté. Ve svazečku jich bývá až 50!
Modřín japonský je díky svému původu odolný vůči nízkým teplotám. Poroste dobře na slunci i v polostínu, ale nevyhovuje mu příliš teplé suché stanoviště. Lépe prosperuje ve středních a vyšších polohách, nejlépe poblíž vodní plochy.
Pokud takové podmínky nemáte, pomůžete modřínu v letním vedru zvýšením vlhkosti vzduchu (ranní a večerní rozprašování vody apod.).
Na půdy není náročný, ale ani ty by neměly být trvale suché. Přemokření mu ovšem neprospěje.
Modřín japonský je dřevina s širokým použitím. Uplatní se jak volně rostoucí, tak upravovaný do nejrůznějších tvarů. Skvěle vynikne u zahradního jezírka, potůčku, na terase, u vstupu do zahrady. Menší tvarované rostliny ozdobí skalku, vřesoviště, vyniknou v elegantní nádobě.
Jeho výhodou oproti stálezeleným jehličnanům je jeho proměnlivost během roku. Sice na zimu opadá, ale o to víc vynikne architektura jeho větví. Na jaře ale nadchne jeho zářivě zelené mladé jehličí a červenohnědé šištičky, i v létě je jeho zelená veselá, světlejší než třeba u borovic a na podzim se rozzáří zlatožlutou barvou. Tím spíš vynikne v tmavé nebo úplně bílé nádobě, na pozadí kamenné zdi či před skupinou tmavě zelených dřevin.
Stanoviště | Slunné až polostinné. |
---|---|
Nároky na půdu | Na půdu není náročný, dařit se mu bude v mírně vlhké, nikoliv zamokřené půdě. |
Údržba | Přihnojujte běžnými hnojivy pro jehličnany (sezónní a podzimní hnojení), případně provádějte ochranu proti škůdcům a chorobám. Nezapomeňte na zálivku v zimním suchém bezmrazém období. |
Mrazuvzdornost | USDA zóna 5 (-28,9 °C). |
Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »
© IMPEKA s.r.o. | všeobecné obchodní podmínky
ochrana osobních údajů | cookies
Vytvořil MD webdesign – tvoříme obchodně úspěšné weby