Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Japonská zahrada (9): Historie (2. část)

[SERIÁL] Vydejte se s námi do světa japonských zahrad. V devátém dílu tohoto seriálu ještě zůstaneme v historii japonských zahrad.

Zahrady v období Heian (794-1185)

V tomto období, které se datuje od roku 794, existovaly tři různé druhy zahrad – chrámové zahrady, palácové zahrady a zahrady u vil na okraji města. Rozvržení celé zahrady je přesně dáno dle zásad tradiční čínské geomantie nebo feng šui.

Architektonický styl japonských staveb a zahrad vycházel v období Heian z čínské architektury. Obytné budovy byly umisťovány na severu a obřadní na jihu, aby tak splňovaly osu sever – jih. Každá zahrada měla jedno nebo více jezer, která byla vzájemně propojena mosty.

Zahrady císařských paláců se vyznačovaly speciální japonskou úpravou, velkou prázdnou plochou bílého písku nebo štěrku. V Japonsku císař zastával rovněž funkci nejvyššího kněze, bílý písek tak symbolizoval místo vhodné pro návštěvu bohů. Zároveň bylo toto místo používáno pro náboženské obřady.

Typické stavby japonských zahrad

V období Heian byly nejtypičtější takzvané vodní zahrady. Vodní proto, že se na nich návštěvníci plavili ve člunech, obdivovali krajinu, prohlíželi vzdálené hory, a četli poezii. Císař Saga, jehož vláda se datuje lety 809 – 823, nechal postavit jedno takové umělé jezero, které je stále k vidění v Kjótu, a které bylo inspirováno Tungtchingským jezerem v Číně.

Konec období Heian se vyznačuje novým stylem zahradní architektury, který vytvořili stoupenci buddhismu Čisté země, a který se nazývá “Rajské zahrady”. Tento styl představuje legendární Ráj na Západě, ve kterém vládne Amida Buddha. Tyto zahrady byly speciálně stavěny pro japonskou šlechtu, která chtěla ukázat svou nezávislost na slábnoucím císaři.

Pravidla japonských zahrad v období Heian

Zahradní tvorba v tomto období je tvořena třemi obecnými pravidly.

  • Pravidlem číslo jedna je respekt k “přírodní krajině”.
  • Pravidlem číslo dvě je studium děl mistrů a respektování přání majitele, na základě čehož pak architekt vytvoří vkusné dílo.
  • Pravidlo číslo tři se vztahuje k úpravám zahrad, a to dle vzoru “slavná místa malebné krajiny”.

Jeden z typických rysů období Heian jsou vzájemné vlivy zahradní architektury a literární tvorby.

Co vás čeká v dalším dílu

V dalším dílu ještě zůstaneme v historii japonských zahrad.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

YouTube kanál IMPEKA »

0 Kč0 produktů

Výběr