Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
[SERIÁL] Vydejte se s námi do světa japonských zahrad. V sedmém dílu tohoto seriálu se podíváme na filosofické zásady při tvorbě japonských zahrad.
Postup tvorby japonských zahrad lze velmi přesně technicky popsat, a následně dle těchto pokynů také vybudovat. Ve skutečnosti je však každá japonská zahrada jedinečným uměleckým dílem.
Japonské zahrady sice přirozeně respektují zásady krásy a estetiky, ale rozhodující jsou zde úplně jiné kvality, a to ty, které se ukrývají v symbolismu a filosofii. Realita je dle japonské filosofie chápána poněkud rozdílně, než jak jsme zvyklí v Evropě, a to jako nestálá změna.
Neustále se měnící svět ladně plynoucí kolem nás tvoří jedinou realitu. Tato nestálost je obsažena v japonském umění a estetika japonských zahrad je založena na těchto filosofických principech.
V překladu by se dalo říci patos, nostalgie. V současném Japonsku je nejčastěji vyjádřen třešňovými květy. Je sice pravda, že květy japonské třešně nejsou o nic víc hezčí, než například květy jabloně nebo hrušky, ale právě jejich pomíjivost je na nich to nejcennější. Tyto květy totiž mají nejkratší životnost – opadají do jednoho týdne od rozkvětu.
Stejně jako lidský život, tak i krása v přírodě není věčná a její pomíjivost je vyjádřena smutkem.
Jednoduchost, prostá krása. Právě drobné nedokonalosti jsou mnohdy ceněny více než dokonalost. Obdivovat dokonalost, přesnost a hladké tvary umí každý, ale v Japonsku si cení mnohem více nepřesných tvarů a prasklin v kameni, které jsou odrazem starých dob.
Vše, co nese známky času, počasí, vyrobeno lidskou rukou a je nedokonalé, je preferováno před dokonalostí a ladností.
Nejbližší překlad by mohl být rustikální patina. Vyjadřuje něco starého, plného zkušeností, pokrytého nánosem věku jako například rzí nebo patinou. Sabi tak vytváří ze starých věcí věci krásné a plné historie.
Odsazení, předěl. Zeď tvoří hradbu mezi zahradou a ostatním světem. Setkat se s touto filosofickou zásadou můžeme nejvíce u japonského stylu zahrady “suché krajiny”. Existence těchto zahrad je založena právě na jejich oddělení od okolního světa.
Kire může být chápán také jako možnost konce života, a to kdykoliv. Smrt je prostě jen “výdech, který není následován vdechem“.
Odklon od běžného vidění světa a jeho konvencí.
Slušnost, pouze částečné zobrazení, jako nejvyšší princip je obecný rys východní, asijské, kultury. Júgen má výraznou spojitost s hloubkou našeho světa, a to skrze naši představivost.
Radost z estetiky, ale i melancholie, náladovost, emoce.
V dalším dílu se podíváme do historie japonských zahrad.
Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »
© IMPEKA s.r.o. | všeobecné obchodní podmínky
ochrana osobních údajů | cookies
Vytvořil MD webdesign – tvoříme obchodně úspěšné weby