Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
[SERIÁL] Vydejte se s námi do světa japonských zahrad. V šestém dílu tohoto seriálu se podíváme na druhou část konstrukčních zásad při tvorbě japonských zahrad.
V první části článku o konstrukčních zásadách japonských zahrad jsme si vyjmenovali Zásady pro založení a úpravy japonských zahrad. Někdy můžeme ale narazit na jiné tři základní konstrukční zásady. Jejich rozdíl tkví v tom, že tyto lze použít na tvorbu jakékoliv okrasné zahrady:
Není žádnou výjimkou, že i vzájemně si velmi podobné zahrady jsou ve skutečnosti velmi odlišné, a to svým způsobem provedení. Nejjednodušší dělení je tak na formy jemné, střední a hrubé. V tomto případě jde však více o architektonickou nebo spíše rustikální úpravu. Dokonalý (architektonický) styl potkáme nejčastěji v chrámech a palácích, neformální styl je častější u selských chalup, horských chat a čajových zahrad.
Dalo by se tedy říci, že celkové provedení zahrady může mít dokonalou úpravu s hladkými liniemi, výraznou dokonalostí a zřetelnými kontrasty.
Další možností je přirozená úprava zahrady, kde vše na první pohled vypadá, že tvoří takto harmonický celek zcela náhodou, a jen s minimálním zásahem člověka.
Třetí variantou je zlatá střední cesta, čili přiměřená úměra mezi dokonalostí a nepravidelností. V japonských zahradách se můžeme setkat se všemi těmito variantami, a přitom na nás můžou působit třemi zcela odlišnými vizuálními vjemy.
Další konstrukční zásadou je Meigakure, neboli částečné zobrazení. Umělé prvky byly většinou upraveny do jedné linie, a to středem celé zahrady. Bohužel to mělo za následek dojem malého prostoru v zahradě. Proto vznikla technika částečného zobrazení, která měla za cíl zakrýt právě část pohledu na celek.
Zásada částečného zobrazení byla využívána také na průchody mezi budovami nebo na cesty v čajových zahradách. Ty byly totiž vedeny klikatě (cik-cak) a zásada částečného zobrazení tak umožňovala vnímání celku postupně jako sled na sebe postupně navazujících prvků právě při procházení zahradou.
V dalším dílu se podíváme na filosofické zásady japonských zahrad.
Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »
© IMPEKA s.r.o. | všeobecné obchodní podmínky
ochrana osobních údajů | cookies
Vytvořil MD webdesign – tvoříme obchodně úspěšné weby