Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Japonská zahrada (21): Významné literární zdroje

[SERIÁL] Vydejte se s námi do světa japonských zahrad. Ve dvacátém prvním dílu tohoto seriálu se zaměříme na významné literární zdroje.

Nejstarší dílo o japonských zahradách

Za vůbec nejstarší knihu věnovanou úpravám japonských zahrad je považována kniha Sakuteiki. Ta vznikla pravděpodobně v jedenáctém století a za jejího autora je považován Tachibana no Tohshitsuna. V knize uvádí, jak správně navrhnout zahradu. Věnuje se jak uspořádání kamenů a potoků, tak i nádrží a správné výšce kaskád.

V knize jsou všechny úpravy doporučovány v souladu s pravidly úprav čínské zahrady. Autor však do knihy promítl i své vlastní myšlenky, které jsou typické pouze pro japonské zahrady – například vznik ostrovů, plantáží či skalních útvarů připomínajících mořské krajiny.

Kniha se dále zaobírá dalšími zajímavými poznatky ze světa japonských zahrad. Autor zde popisuje katastrofy, které nastanou v případě, že pokud kameny ve volné přírodě jsou ve vodorovné poloze a my je do zahrady postavíme vzpřímeně, bude majitele zahrady provázet smůla.

Veršovaná kniha

Druhým dílem je takzvaná Veršovaná próza o miniaturních krajinách, jejímž autorem je mnich zen buddhismu Kokan Shiren. Dílo se zaměřuje zejména na pozitivní vliv meditace v miniaturních zahradách, která vede k nejlepšímu vztahu mezi člověkem a přírodou.

Literárních děl o japonských zahradách je samozřejmě větší množství. Z těch dalších lze zmínit Senzui Narabi ni Yagyo no Zu, které se zaobírá vodními díly a prvky nebo Tsukiyama Teizoden, v níž autor probírá úpravu terénu a samotnou tvorbu zahrady.

Co vás čeká v příštím dílu

V dalším dílu tohoto seriálu se podíváme na nejkrásnější zahrady v Japonsku i u nás.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Sdílejte článek na sociálních sítích

Přihlaste se k odběru videí

0 Kč0 stromů

Můj výběr