Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Japonská zahrada (20): Mylné představy o japonské zahradě

[SERIÁL] Vydejte se s námi do světa japonských zahrad. Ve dvacátém dílu tohoto seriálu se zaměříme na některé mylné představy o japonské zahradě.

Zahradní miniatury

Existují některé zažité představy, podle kterých si můžeme japonskou zahradu vybavit. Týkají se přitom jak samotného obsahu, tak i konkrétního uspořádání. Každý architekt by tak měl mít o těchto pravidlech částečné povědomí, kouzlo však spočívá ve svobodě a individualitě každého jedince.

Některé mylné představy se týkají samotné prezentace japonské zahrady. Opírají se přitom o mylnou domněnku, že japonské zahrady symbolizují pouhé miniatury zahrad klasických. Tento názor přitom bývá opodstatňován přítomností malých upravovaných stromů či bonsají.

Pravda je ovšem taková, že japonská zahrada může mít rozlohu stejně velkou jako každá jiná. V literatuře mnohdy najdeme, že miniaturní japonská zahrada může dosahovat skutečně minimalistických rozměrů a nacházet se pouze v nádobě.

Japonské zahrady mimo Japonsko

Podle obvyklých představ si japonskou zahradu můžeme vybudovat kdekoliv a do jejího plánování se můžete pustit i vy. Odborníci ale poukazují na skutečnost, že ta originální japonská zahrada nikde jinde než ve stejnojmenném státě vzniknout nemůže. Všude jinde ve světě se tak jedná o zahrady upravené podle japonského stylu.

Buddhistické zahrady

Zahrady inspirované těmi japonskými vznikají po celém světě. Vládnou však představy, že japonské zahrady již po tisíciletí neprošly žádnými změnami a lze je proto vytvářet na stejných základech jako v minulosti.

To ovšem vůbec neplatí. Ve Spojených státech tak například narazíme na buddhistické japonské zahrady, které v současné době již nemají svůj význam. K tomuto stylu se totiž nepřistupuje ani v Japonsku, natož v západních zemích.

Co vás čeká v příštím dílu

V dalším dílu tohoto seriálu se podíváme na některé významné literární zdroje o japonských zahradách.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Sdílejte článek na sociálních sítích

Přihlaste se k odběru videí

0 Kč0 stromů

Můj výběr