Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Japonská zahrada (19): Kopírování japonských zahrad v zahraničí

[SERIÁL] Vydejte se s námi do světa japonských zahrad. V devatenáctém dílu tohoto seriálu se zaměříme na kopírování japonských zahrad v zahraničí.

Výhrady proti kopiím

Existuje kniha o japonských zahradách z počátku 20. století, jejíž autorkou je Basil Taylor. V knize se pojednává o hlavních výhradách proti častému kopírování japonských zahrad ve světě.

Součástí je i zajímavý příběh o bohatém člověku, který za obrovské jmění nechal v Anglii postavit zahradu, kterou sám vydával za japonskou. Nacházely se v ní bizarně zastřižené stromy, náhodně kamenné lucerny a uvnitř byla i zchátralá pagoda. Třešničkou na dortu poté byl nepříliš stabilní most položený přes nepravidelně vedený tok vody.

Bohatý majitel po výstavbě pozval jednoho japonského muže, který zřejmě kvůli své zdvořilosti nešetřil chválou. Tvrdil, že zahrada je úžasná a že nikdy podobnou neviděl.

Na druhou stranu však také v jiném okamžiku tvrdil, že v této rádoby japonské zahradě vidí pouze podivnost a neobvyklost, ne krásu.

Japonské zahrady ve světě

Znalec japonských zahrad, pan Josiah Conder, má proti kopírování zahrad v jiných kontinentech velké výhrady. Podle něj není možné převzít její veškeré typické rysy a zahradu nelze zasadit do úplně jiného klimatického podnebí.

Pokud se tak učiní, vždy se musí zahrada přizpůsobit místnímu klimatu.

Můžete mít krásnou japonskou zahradu?

Přes všechny výhrady odborníků patří zahrady inspirované japonskou nebo čínskou kulturou mezi nejzajímavější a nejobdivovanější zahrady vůbec.

V posledních letech jsou zahrady inspirované Japonskem velmi oblíbené i u nás. Zahradu spojující asijskou kulturu a moderní evropské trendy můžete mít také vy. Ostatně sloužit bude pro potěchu především vašeho oka a duše.

Co vás čeká v příštím dílu

V dalším dílu tohoto seriálu se podíváme na některé mylné představy o japonské zahradě.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Sdílejte článek na sociálních sítích

Přihlaste se k odběru videí

0 Kč0 stromů

Můj výběr