Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Japonská zahrada (17): Výsadba

[SERIÁL] Vydejte se s námi do světa japonských zahrad. V sedmnáctém dílu tohoto seriálu se zaměříme na výsadbu v japonských zahradách.

Rostliny japonských zahrad

Hlavní prvek japonských zahrad symbolizují kameny, a proto jsou rostliny považovány spíše za doplňkové. V dřívějších dobách bývaly rostliny využívány i k zakrytí drobných architektonických nedostatků. Mezi tradiční stromy a keře se řadí především borovice, bambus, javor a třešeň.

Pro naznačení středověkosti zahrady se často využíval mech. Spousta rostlin je vybírána pro jejich náboženskou symboliku. Lotos například představuje posvátnou rostlinu v buddhistické víře, borovice poté nese znak života.

Ozdobné dřeviny

Všechny dřeviny se vždy vybírají s ohledem na jejich olistění a kvetení. Obvykle se seskupují do zajímavých scenérií. Během růstu se musí upravovat speciální technikou niwaki. Díky ní stromy získají starobylejší vzhled. Rovněž se někdy ohýbají a prořezávají, aby poskytovaly lepší stíny a odrazy ve vodě.

Různé typy stromů

Japonská zahrada se neobejde bez několika stromů, které musí splňovat určitá pravidla. Takzvaný Hlavní strom bývá obvykle borovice nebo dub a je obklopen ostatními bohatě olistěnými dřevinami. Dokonalý strom poté má svůj druhořadý význam a musí splňovat jednu podmínku – kmen, větve a listy vynikají zajímavým vzhledem.

Dalším druhem je Strom samoty. Ten nás na první pohled zaujme bohatým olistěním, které poskytne toužebný stín a vytvoří tak pocit odloučenosti. V japonské zahradě dále můžeme narazit na Kruh vodopádu. Pod tímto názvem se skrývá skupina nízkých stromů zasazených v blízkosti vodopádu. Jejich úkolem je ukrýt kaskádu, aby nebyla na první pohled viditelná.

Na západní straně zahrady se obvykle nachází strom Nastavení slunce, který slouží k pohlcení slunečních paprsků. Může se jednat o javor nebo jiný strom s červenými listy vytvářející v podvečerním slunci efektní podívanou.

Co vás čeká v příštím dílu

V dalším dílu tohoto seriálu se podíváme na rozdíly mezi čínskými a japonskými zahradami.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Sdílejte článek na sociálních sítích

Přihlaste se k odběru videí

0 Kč0 stromů

Můj výběr