Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Japonská zahrada (16): Chodníky, mosty a brány

[SERIÁL] Vydejte se s námi do světa japonských zahrad. V šestnáctém dílu tohoto seriálu se zaměříme na chodníky, mosty a brány v japonských zahradách.

Vzhled chodníků

Při procházce japonskou zahradou si jistě všimnete i pečlivě zhotovených chodníků. Ty bývají vytvořeny s pomocí udusané hlíny, písku nebo drobných kamínků. Narazit můžeme i na dlážděné chodníky. Výjimkou nejsou ani cestičky ozvláštněné o takzvané šlapáky. Ty návštěvníkům slouží k tomu, aby se zastavili a vnímali celou kompozici.

Šlapáky přitom do krás japonských zahrad pronikly spíše až v pozdějších letech. Jejich velikost se volí vždy o něco větší než velikost okolních kamenů.

Zahradní mosty

Mnoho japonských zahrad se pyšní krásnými mosty spojujícími dva břehy. Poprvé se přitom objevily v období Heian. Tyto prvky symbolizují cestu do ráje a nesmrtelnost.

Mezi používaný materiál lze zařadit zejména kámen a dřevo, v určitých případech můžeme narazit i na kulatinu pokrytou zeminou a mechem. Není přitom stanovené pravidlo, zda musí být most plochý nebo klenutý. Některé z těchto prvků se přitom natíraly červenou barvou, a to podle jedné z čínských tradic.

Ploty a brány umocní celkový dojem

Mezi další prvky viditelné v japonských zahradách patří ploty a brány. Ploty mohou oddělovat buď celkové prostranství zahrady nebo jen zastupovat funkci optické clony u přístřeší.

Ozdobné ploty bývají zhotoveny většinou z bambusu a dřevěných proutků. Nejdůležitější na celém vzhledu jsou přitom jednotlivé uzly, které se vzájemně propojují.

Žádné zahradě nesmí chybět zdobení ve formě samotného vchodu. Umístění se přitom vybírá velice pečlivě a vzhled se odvíjí podle charakteru a stylu celé japonské zahrady.

Co vás čeká v příštím dílu

V dalším dílu tohoto seriálu se podíváme na výsadbu v japonských zahradách.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Sdílejte článek na sociálních sítích

Přihlaste se k odběru videí

0 Kč0 stromů

Můj výběr