Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Japonská zahrada (15): Symbol vody

[SERIÁL] Vydejte se s námi do světa japonských zahrad. V patnáctém dílu tohoto seriálu se zaměříme na symboliku vody.

Základní pravidla

Pro Japonsko, jakožto ostrovní stát, představuje voda velice důležitý živel. Není proto divu, že se stala součástí snad každé zahrady. V suchých zahradách se této role přitom zmocní uhrabaný štěrk. Pohled na plynoucí vodu má představovat plynoucí čas. Mosty umístěné přes vodní plochy poté symbolizují přechod z jednoho světa do druhého. To je téma, které propojuje snad celé japonské umění.

V tradičních zahradách jsou přitom jednotlivé rybníky či jezírka umístěna tak, aby podle buddhistické kosmologie a geomantie co nejvíce přilákaly štěstí.

Rybníky spolu s vodopády

K vyjádření moře v japonských zahradách vždy poslouží rybník. V nich poté můžeme spatřit různá kamenná seskupení představující ostrovy. Důležitým prvkem se staly i vodopády či úchvatné kaskády. Ty by měly být vždy položeny směrem k Měsíci, aby tak odrážely jeho svit ve vodě.

Ve většině případů jsou to právě vodopády, které přivádějí vodu do rybníků. Hladina této vodní plochy se tak může měnit s ohledem na přítok a dávat tak možnost odhalení kamenných seskupení v rybníku.

Speciální potok Jarimizu

V japonských zahradách můžeme najít i zvláštní malý potok, pro nějž je typický značný sklon zvyšující proudění vody. Nese přitom označení Jarimizu. Proudy mohou být velmi rychlé nebo naopak pomalé a meandrující. Jiné zase vytvářejí malé peřeje. To vše záleží na fantazii daného návrháře.

Umělé kašny

I když jsou obdivovateli mnohdy velice ceněny, jedná se o umělý prvek v japonských zahradách a velké množství jich zde proto nenajdeme. Spíše než vzhled se u nich cení zvuk proudící nebo stékající vody. V místech, kde schází potřebný tlak, bývá voda na správnou pozici dopravována s pomocí bambusového potrubí.

Co vás čeká v příštím dílu

V dalším dílu tohoto seriálu se podíváme na chodníky, mosty a brány v japonských zahradách.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Sdílejte článek na sociálních sítích

Přihlaste se k odběru videí

0 Kč0 stromů

Můj výběr