Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Japonská zahrada (11): Historie (4. část)

[SERIÁL] Vydejte se s námi do světa japonských zahrad. V jedenáctém dílu tohoto seriálu ještě zůstaneme v historii japonských zahrad.

Období Momoyama

Tento úsek historie japonských zahrad byl poměrně krátký – trval pouze 32 let. Centrem kultury se staly opevněné hrady, kolem kterých byla postupně vystavěna nová města i zahrady. Typické je přitom zahrnutí jednoho nebo více rybníků nedaleko hradu.

Zahrady byly primárně určeny k hornímu pohledu, a to z hradu nebo ze sídla. Často se zde objevovaly prvky zenových zahrad.

Nejslavnější zahrady období

Za vůbec nejznámější lze označit zahradu nacházející se v blízkosti zámku Tokušima na ostrově Šikoku. Dominuje jí 10,5 metrů dlouhý most vyrobený z pouhých dvou přírodních kamenů.

Další obdivuhodná zahrada stále existuje a můžeme ji najít v Sambóin. Ve východní části se nachází uspořádání kamenů symbolizujících mýtickou horu Hóraisan. Součástí zahrady je přitom i vodopád. Spatřit zde můžeme i další charakteristiku tohoto období – malou vzdálenost budov od okolních vodních ploch.

Rozvoj čajové zahrady

V období Mamoyama byla definována pravidla vzhledu pro čajový obřad i čajovny. Konkrétně se o tuto činnost zasloužil mistr Sen no Rikjú. Údajně měl skutečně neobyčejné schopnosti. Dokázal například měnit pravidla čajového obřadu, aniž by je sám porušil.

Po jeho smrti se vlivem změny životního stylu pozměnila architektura budov i zahrad. Čajový rituál sice byl stále uctíván, ale principy wabi, kterými se výše zmíněný mistr řídil, zcela vymizely.

Co vás čeká v příštím dílu

V dalším dílu tohoto seriálu ještě naposledy zůstaneme v historii japonských zahrad.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Sdílejte článek na sociálních sítích

Přihlaste se k odběru videí

0 Kč0 stromů

Můj výběr