Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
Představujeme jednotlivé rody tvarovaných okrasných stromů v naší nabídce. V tomto článku se podíváme na jalovec chvojku a jeho kultivar ‘Rockery Gem’.
Jalovce jsou stálezelené jehličnaté stromy nebo keře. Rod jalovec zahrnuje přibližně 60 druhů, čímž je ve své čeledi cypřišovitých rostlin (Cupressaceae) nejpočetnější. Jeden z těchto druhů představuje jalovec chvojka (Juniperus sabina), u nás známý také pod jménem chvojka klášterská či klášterní chvojka.
Jalovec chvojka je domovem v horách střední a jižní Evropy. Většinou jde o ploše rostoucí, rozkladitý a velmi hustý keř, anebo malý strom s nepravidelnou korunou a vystoupavými větvemi. Má šedohnědou až mírně načervenalou odlupčivou kůru. Na metlovitých větvičkách rostou zelené šupinovité jehlice, které po rozemnutí pronikavě páchnou sabinolem a hořce chutnají po kafru.
Typickým znakem všech jalovců jsou plody. Zralé šišky (jalovčinky neboli galbuly) mají srostlé šupiny a svým vzhledem tak připomínají bobule. Uvnitř černomodrých ojíněných jalovčinek se nacházejí trojhranná semena, která oproti jiným cypřišovitým zástupcům nemají křídla. Ani je nepotřebují, protože jsou roznášena primárně ptáky, kteří dužnaté bobule rádi požírají.
VÍTE, ŽE jalovec chvojka vstoupil do historie už ve středověku, kdy byl pěstován v klášterních zahradách pro své léčivé, ale i travičské účinky? A že u venkovských stavení byl vysazován jako ochrana před zlými duchy a kouzly čarodějnic?
Dnes už na čarodějnice téměř nikdo nevěří a medicína od dob středověku také poněkud pokročila. Jalovec chvojka se nyní používá výhradně jako okrasná dřevina do zahrad a parků. Na výběr je přitom široká paleta kultivarů. Více či méně se od sebe odlišují vzrůstem, barvou jehlic, kmenem a dalšími parametry.
Kultivar ‘Rockery Gem’ byl vyšlechtěn v Holandsku, někdy kolem roku 1967. Je tedy poměrně mladý, ale těší se značné popularitě. Roste bujně, poléhavě a spíše do šířky než výšky. Při výšce 0,5 metru bývá široký až 3,5 metru. Má vodorovně odstávající větve s vystoupavými hustými větévkami a vytváří tak zajímavou huňatou formu. Od svého původního druhu se liší hlavně dekorativní, modrozelenou barvou jehlic.
Jalovec chvojka je podobně jako většina jalovců světlomilná dřevina. Vyžaduje plné slunce nebo lehké přistínění. Do úplného stínu ho raději nesázejte, bude řídký, nevybarvený a celkově nevzhledný. Na půdu má minimální nároky, vyhovuje mu jakákoliv propustná, mírně vlhká půda.
Z jeho pěstování nemusíte mít obavu, jde o velmi odolný a přizpůsobivý druh. Po dobrém zakořenění snáší občasné přísušky, výhřevná suchá stanoviště i vyložený úpal. Nevadí mu znečištěné městské ovzduší a v našich podmínkách je plně mrazuvzdorný.
Jalovce jsou pro celoroční barevnou stálost a skromné požadavky na pěstování oblíbené a žádané rostliny. Jalovec chvojka se uplatní zejména ve skalkách, v menších skupinkách, v kombinaci s jinými jehličnany nebo jako solitérní strom. Dobře reaguje na řez, proto se využívá k tvarování zahradních bonsají. Ty potom vypadají pěkně třeba v nádobě na terase.
Díky namodralému nádechu jehlic hezky kontrastuje s okrasnými kameny, harmonizuje s borovicemi, břízami či vřesem. Nízké a půdopokryvné chvojky můžete vysadit na okraj trvalkového záhonu, jako půdní pokryv ve velké skalce nebo použít k ozelenění svahu.
Stanoviště | Slunné až polostinné. |
---|---|
Nároky na půdu | Na půdní podmínky je zcela nenáročný, vyhovuje mu propustná, vlhká půda. |
Údržba | Přihnojujte běžnými hnojivy pro jehličnany (sezónní a podzimní hnojení), případně provádějte ochranu proti škůdcům a chorobám. Nezapomeňte na zálivku v zimním suchém bezmrazém období. |
Mrazuvzdornost | USDA zóna 4 (-34,4 °C). |
Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »
© IMPEKA s.r.o. | všeobecné obchodní podmínky
ochrana osobních údajů | cookies
Vytvořil MD webdesign – tvoříme obchodně úspěšné weby