Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Jaký je rozdíl mezi stromem niwaki a bonsají

Tvarované stromy - niwaki - 1

V okrasné zahradě nesou klíčovou úlohu zejména stromy a kameny. Mají důležitý architektonický, ale i duchovní a kulturní význam. Snad každý zná tvarované stromy – tzv. niwaki. Víte, jaký je rozdíl mezi stromem niwaki a bonsají?

Co jsou vlastně niwaki

1773 - Jalovec prostřední - Juniperus media 'Hetzii'Doslovný překlad japonského výrazu “Niwaki” je zahradní strom. Téměř všechny rostliny, které japonští zahradníci používají při tvorbě zahrad, se nazývají niwaki. Pro dosažení působivějších efektů jsou kultivovány tvarováním. Cílem je, aby stromy vypadaly starší, měly široký kmen, pokroucené větve a obláčkový charakter.

V zahradě potom napodobují stromy zasažené divočinou, např. větrem nebo bleskem.

V Evropě chápeme pojem niwaki jako tvarovaný strom. A je jedno, jestli se pěstuje ve volné půdě na zahradě, nebo v designové nádobě třeba na terase. Velmi často se používá i označení zahradní bonsaj či velká bonsaj. V principu to však není správně. Bonsaj totiž znamená miniaturní strom pěstovaný v misce.

Umění bonsaj má původ ve starověké Číně a s velkou pravděpodobností sahá až 4 tisíce let do minulosti. Do Japonska, tenkrát pod silným čínským vlivem, dorazilo až v 6. století. Právě v Japonsku pak bylo pěstování bonsají zjednodušeno, výrazně propracováno a zdokonaleno. Během 8. století, v době šíření buddhismu v Japonsku, se začala psát i historie niwaki.

Tvarované stromy skladem 

Tvarování stromů niwaki

Pravidla tvarování stromů niwaki a bonsají jsou si do značné míry podobná, i když definice standardů pro tvarování klasických bonsají jsou mnohem přísnější. Niwaki přináší více volnosti a svobody. Tvůrce zahrady tak není svazován striktními pravidly, může pracovat dle vlastní fantazie a upravit strom do žádoucího tvaru.

Jednou z věcí, které mají niwaki a bonsaje společné, je japonská posedlost miniaturizací. Niwaki (ale i bonsaje) připomínají stylizovanou zmenšeninu jemně tvarovaných borovic, se kterými se v přírodě setkáváme na větrných, skalnatých a pobřežních lokalitách.

Stromy niwaki se pečlivě tvarují po mnoho let, vyžadují trpělivost a stálou péči. Vždyť některé stromy mohou být staré i více než 100 let! Tvaruje se jak kmen stromu, tak větve. Používá se výchovný řez, technika ohýbání a vyvazování. Obláčky se zapěstovávají pomocí speciálních bambusových mřížek a jejich hustota se potom zvyšuje zaštipováním a pravidelným střihem.

Při tvarování stromu není úkolem vytvořit přesnou symetrii. Dobře povedený strom niwaki je vysoce asymetrický a přitom krásně vyvážený. Nejpodstatnější je sladit zajímavý tvar stromu niwaki s okolní výsadbou a dnešní moderní architekturou.

VÍTE, ŽE nemusíte čekat dlouhá léta a můžete mít vlastní niwaki hned teď? Prohlédněte si naši nabídku tvarovaných stromů a vyberte si ten pravý kousek právě pro vás.

Niwaki v okrasné zahradě

Zásady niwaki lze použít ve všech okrasných zahradách, neomezují se pouze na japonské zahrady. Každý strom niwaki je díky individuálnímu tvarování originál, unikát, který nikde jinde nenajdete. Právě zajímavé tvary stromů a keřů dodávají zahradě jedinečnou atmosféru.

Tvarovaný strom bývá zpravidla středobodem okrasné zahrady. Přitahuje nejvíce pozornosti a určuje celkový ráz zahrady. Můžete ho zvýraznit oblázkovou plochou kolem kmenu stromu, nebo podrostem nízkých půdopokryvných rostlin či mechů. Pokud vysadíte niwaki u jezírka tak, aby se v něm zrcadlila silueta stromu, získáte krásnou podívanou.

Vyberte si stromy do své zahrady 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

YouTube kanál IMPEKA »

0 Kč0 produktů

Můj výběr