Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Jak nejlépe připravit tvarované stromy na zimu

Okrasné stromy si pro zimní období žádají speciální péči. Nepodceňte proto jednotlivé kroky pro ochranu před mrazem a dopřejte svým dřevinám takové podmínky, aby zimu bez problému překonaly.

Krok 1: Podzimní hnojení

Na příchod zimního období je potřeba myslet již koncem léta. V tu dobu stromy zpomalují růst a soustředí se spíše na vyzrávání nových výhonů a dřeva. Správné a včasné vyzrání dřeva totiž stromku pomůže přečkat zimu a odolávat i silným mrazům.

Proto je důležité na konci léta dodat okrasným stromům podzimní hnojivo bez dusíku, ale se zvýšeným zdrojem hořčíku a draslíku, případně fosforu. Jen takové hnojivo podpoří dobré vyzrání dřeva a rozvoj kořenů. Také snižuje riziko napadení stromku houbovými chorobami.

Krok 2: Ochrana před mrazem

Stromy zasazené v půdě

Pokud jste si vybrali strom, který je vhodný do našeho klimatického podnebí a vysadili jste ho do volné půdy, není potřeba nijak zvlášť zazimovávat. Vždy se ale hodí stromek zamulčovat zateplovací vrstvou, např. kůrou.

Při výběru mulče dbejte na to, aby byl kvalitní a čistý, bez choroboplodných zárodků. Připomínáme, že mulč by se neměl dotýkat kmene a kořenového krčku.

Stromy v nádobách

U stromů pěstovaných v nádobách si potom musíte dát záležet více. Při déle trvajících mrazech může dojít k promrznutí květináče a poškození kořenů. Ochraňte proto květináč účinným obalem.

Zajímavým a jednoduchým tipem může být i bublinková fólie. U stromů v našem showroomu jsme letos použili čtyřvrstvou bublinkovou fólii. Postupovali jsme takto:

  1. Dvakrát dokola jsme ji omotali kolem kontejneru a upevnili motouzem. Bublinková fólie vytvoří tepelně izolační vrstvu a také ochrání kontejner před případným mrazivým větrem.
  2. Pro hezčí vzhled ještě můžete takto obalený květináč překrýt jutou a převázat stuhou.
  3. Nakonec zamulčujte povrch vrstvou alespoň 5 cm vysokou.

Krok 3: Ochrana před zimním sluncem

Možná by vás ani nenapadlo, že zimní slunce může některým citlivějším druhům stromů popálit jehlice. Stává se tak zejména na sklonku zimy, kdy je velký teplotní rozdíl mezi mrazivou nocí a zimním slunným dnem. Cypřišky nebo například kryptomerie proto nezapomeňte zakrýt.

Můžete použít bílou netkanou textilii nebo třeba slaměnou rohož. Stromy pěstované v kontejnerech můžete místo toho přesunout na místo, kam nedopadají ostré paprsky ranního zimního slunce.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

YouTube kanál IMPEKA »

0 Kč0 produktů

Výběr