Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Jak na solitérní stromy ve vaší okrasné zahradě

Solitérní stromy

Jako solitéra se v zahradnické tvorbě označuje osamoceně vysazený strom nebo keř. Víte, čím je nejlepší solitéru v zahradě doplnit, aby vytvořila dokonalou harmonii? A jakými přednostmi se pyšní bonsaje co by solitérní stromy?

Jak solitéru zakomponovat do zahrady

Pokud si již solitérní strom pořídíte, jistě budete přemýšlet, čím jej v zahradě doplnit. Obvykle se přistupuje jen k velmi nízkému podrostu půdopokryvnými rostlinami či mechy. Zvýraznit jej můžete oblázkovou plochou kolem paty stromu nebo prostřednictvím zrcadlení ve vodní ploše (bazénu či jezírku).

A solitéra se na vaší zahradě rozhodně bude vyjímat poblíž jiných zahradních prvků, například:

  • V sousedství lavičky
  • Vedle výrazně natřeného můstku přes jezírko
  • Vedle kamenné lampy, sošky nebo solitérního kamene

Do vaší zahrady samozřejmě můžete zahrnout i více solitérních stromů. Dávejte si však pozor na to, aby jich nebyl přehršel. Tak by totiž mohlo docházet k roztříštění pozornosti každého návštěvníka zahrady. Záleží zkrátka na vašem celkovém plánu.

TIP: Prohlédněte si naši nabídku okrasných stromů a vyberte si z nich svůj solitérní strom.

Jaký strom se hodí

Solitérní strom je zpravidla středobod okrasné zahrady, který přirozeně přitahuje pozornost. Proto je důležité pečlivě vybrat nejen umístění, ale i druh, popřípadě kultivar stromu. Jeho vlastnosti potom zásadně ovlivní vzhled celé zahrady nebo její části. Solitérní stromy totiž určují celkový ráz zahrady a umí vykouzlit osobitou, individuální atmosféru.

Skvělou volbu symbolizují jehličnaté okrasné stromy. Ty jsou stálezelené (stále atraktivní) a dodají zahradě neotřelý vzhled po celý rok. Rovněž nemají vysoké nároky a zpravidla netrpí na škůdce ani choroby.

Tipy na solitérní stromy

Bonsaj jako solitéra

Snad nejvíce dominantní a unikátní solitéry představují vzrostlé tvarované stromy nebo-li velké zahradní bonsaje. Hodí se do každé zahrady, dovedou pozvednout i vzhledově nevýraznou budovu a při správném výběru tvaru a velikosti se dají kombinovat s velmi širokou škálou architektury.

Jsou jedinečné svým tvarem, strukturou kmene, rozložením větví, bohatostí obláčků a mnohdy i barevnou odlišností od okolního porostu. Působí dojmem dlouhověkosti a někdy se pozorovateli může zdát, že tiše vyprávějí svůj dlouhý a poutavý příběh. S bonsají zkrátka rozhodně nesáhnete vedle.

Vyberte si stromy do své zahrady 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Sdílejte článek na sociálních sítích

Přihlaste se k odběru videí

0 Kč0 stromů

Můj výběr