Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
Představujeme jednotlivé rody tvarovaných okrasných stromů v naší nabídce. V tomto článku se podíváme na červenolistý buk – Fagus sylvatica ‘Atropunicea’.
Buk lesní ‘Atropunicea’ je elegantní strom s pravidelnou, široce rozkladitou korunou. Oproti původnímu druhu se liší především vínovým zbarvením listů. U nás mu říkáme buk lesní červenolistý nebo buk lesní nachový. V literatuře ho můžete najít i pod jménem Fagus sylvatica f. purpurea, ale tento název souhrnně označuje všechny buky s červenými listy.
Pochází z Evropy a v naší přírodě je běžně rozšířený. Dorůstá výšky 25 až 30 metrů, s přírůstkem asi 30 cm ročně. Má hladký, stříbrnošedý kmen a silné hlavní větve. Kvete drobnými květy od dubna do května, po opylování plodí trojboké nažky (bukvice). Plody jsou jedlé a chutnají po oříškách, ovšem při nadměrné konzumaci mohou být mírně toxické (obsahují třísloviny).
Červenolisté stromy jsou v posledních letech velmi oblíbené a vyhledávané. Zvláště ty, které si v zimě udrží alespoň část suchých listů a neopadají úplně. Buk lesní ‘Atropunicea’ k těmto stromům rozhodně patří. Má vejčité listy se zvlněným okrajem, svrchu hladké a lesklé. Na jaře se zbarvují do purpurové, později tmavě vínové barvy. Když svítí slunce, září krásnými červenými tóny. S příchodem podzimu mění svou barvu do měděných až medových odstínů.
VÍTE, ŽE buk má vysoce ceněné středně tvrdé dřevo narůžovělé barvy? Například v nábytkářském průmyslu se hojně využívá jeho dobrá ohebnost po ohřátí párou.
Buk lesní ‘Atropunicea’ má kořenový systém rozrostlý do všech stran. V lehkých písčitých půdách může být dokonce dvakrát větší, než je průměr koruny. Zejména hlavní boční kořeny jsou opravdu mohutné. Proto je dobře ukotven k zemi a netrpí na vývraty ani na silně větrných místech. Dožívá se věku 300 až 400 let.
Toleruje téměř všechny propustné půdy. Nejlépe poroste v čerstvé, vlhké hlinité půdě bohaté na živiny, vápenité nebo mírně kyselé. Špatně snáší přemokření, ale také časté přeschnutí. Je citlivý na znečištění půdy posypovou solí.
Na světelné podmínky je buk lesní ‘Atropunicea’ zcela nenáročný, má vysokou odolnost vůči zastínění. Pokud však chcete, aby se vínové listy vašeho buku vybarvily do maximální intenzity, zvolte osluněné stanoviště. V našich klimatických podmínkách je plně mrazuvzdorný, některé zdroje uvádějí až do -34 °C.
Buk lesní ‘Atropunicea’ najde uplatnění v každé zahradě. Jeho největší předností je krásné zbarvení, které může kontrastovat s jakoukoliv běžnou zelenou či žlutou výsadbou. Můžete ho použít jako hlavní dominantu zahrady tam, kde nejlépe vynikne tmavě vínová barva jeho listů a robustní, světle šedý kmen. Protože miluje vyšší vzdušnou vlhkost, nabízí se umístění poblíž jezírka, potůčku nebo bazénu.
Roste rychle, dobře se tvaruje a v průběhu roku je barevně proměnlivý. Navíc si přes zimu udrží většinu listů a vytváří tak měděnou pohledovou clonu. Díky těmto vlastnostem se často vidí ve vyšších živých plotech, zahradu rozdělujících stěnách anebo tvarovaný jako bonsaj v designové nádobě třeba na terase.
Stanoviště | Slunné až polostinné. |
---|---|
Nároky na půdu | Na půdní podmínky není náročný, vyhovuje mu vlhká, propustná, výživná půda. |
Údržba | Přihnojujte běžnými hnojivy pro okrasné dřeviny (sezónní a podzimní hnojení), případně provádějte ochranu proti škůdcům a chorobám. Nezapomeňte na zálivku v zimním suchém bezmrazém období. |
Mrazuvzdornost | USDA zóna 5 (-28,9 °C). |
Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »
© IMPEKA s.r.o. | všeobecné obchodní podmínky
ochrana osobních údajů | cookies
Vytvořil MD webdesign – tvoříme obchodně úspěšné weby