Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Brslen křídlatý – Euonymus alatus

Brslen křídlatý - Euonymus alatus

Představujeme jednotlivé rody tvarovaných okrasných stromů v naší nabídce. V tomto článku se podíváme na brslen křídlatý – Euonymus alatus.

Charakteristika brslenu křídlatého

1886 - Brslen křídlatý - Euonymus alatusBrslen (Euonymus) je rod listnatých keřů nebo malých stromů z čeledi jesencovité (Celastraceae). Známe asi 150 druhů brslenu, většinou ve východní Asii, Střední Americe, řidčeji také v severní Africe a Austrálii. V Evropě najdeme 4 druhy, ale v naší přírodě jsou původní pouze dva – brslen evropský a brslen bradavičnatý.

Brslen je rozmanitý a poměrně bohatý rod. Některé druhy jsou stálezelené, jiné opadavé. Liší se olistěním, kůrou, květy či barvou plodů. Brsleny můžeme rozlišit i podle habitu. Rostou vzpřímeně (někdy až do výšky 20 metrů), poléhavě až plazivě, anebo jako šplhavě pnoucí keře.

Brsleny jsou atraktivní po celý rok. V zimě vyniknou čtyřhranné větévky, na kterých s příchodem jara vyraší nové, jemné lístky. V květnu až červnu rozkvetou drobnými květy a v létě se pyšní hustým olistěním. Nejzajímavější jsou však na podzim, kdy dozrávají plody a listy mění svou barvu do zářivých červených tónů.

VÍTE, ŽE brsleny obsahují léčivé látky? Používají se v lidovém léčitelství, farmacii a kosmetickém průmyslu. Z plodů brslenu se například vyrábí mast proti vším a olej ze semen se přidává do mýdla.

Brslen křídlatý (Euonymus alatus) je domovem v Číně, Koreji a Japonsku. Patří mezi opadavé brsleny. Roste široce, do polokulovitého tvaru. V dospělosti může být 1 až 2,5 metrů vysoký a stejně tak široký. Má čtyřboké, vystoupavé větve pokryté korkovitými lištami, které připomínají křídla. Tyto barevně odlišné pruhy na větvích jsou jeho hlavní zimní ozdobou.

Brslen křídlatý má vejčité, ostře pilovité, 3 až 5 cm dlouhé, tmavě zelené listy. Na podzim se zbarví do krásné karmínově červené barvy. Kvete nenápadnými zelenožlutými květy. Ty jsou plné nektaru a k opylování dochází prostřednictvím hmyzu. Plody brslenu křídlatého jsou načervenalé tobolky s dekorativním oranžovým míškem a zůstávají na stromku až do zimy.

Nároky na pěstování

Pokud chcete, aby se váš brslen plně vybarvil do podzimní karmínové barvy, vysaďte ho na slunné stanoviště. Dobře poroste i v polostínu, ale podzimní zbarvení už nebude tak výrazné. Na půdní typ není náročný, nejlépe mu vyhovuje živná, hlinitohumózní a propustná půda s dostatkem zálivky.

Brslen křídlatý se dobře tvaruje, nevadí mu ani hlubší řez. Vyznačuje se odolností vůči znečištěnému ovzduší, takže ho můžete pěstovat i ve větších městech. Je plně mrazuvzdorný do -30 °C.

Použití brslenu v okrasné zahradě

V anglicky mluvících zemích je brslen křídlatý nazýván jako burning bush, což znamená hořící keř. Není divu! Na podzim, kdy se zelená barva jeho listů promění do ohnivých červených odstínů, skutečně tak vypadá. Pokud máte rádi pestré podzimní barvy, zvolte mu na zahradě místo, kde bude nejvíce kontrastovat.

Protože brslen dobře snáší střih, můžete ho použít jako tvarovanou solitérní dominantu v zahradě, ve vstupní partii či v okrasné nádobě na terase. Hodí se do smíšené skupinové výsadby stálezelených stromů nebo keřů, do předzahrádek a trvalkových záhonů.

Vlastnosti

Stanoviště Slunné až polostinné.
Nároky na půdu Nejraději má humózní, propustnou, středně vlhkou půdu. Nesnáší trvalé přemokření.
Údržba Přihnojujte běžnými hnojivy pro okrasné dřeviny (sezónní a podzimní hnojení), případně provádějte ochranu proti škůdcům a chorobám. Nezapomeňte na zálivku v zimním suchém bezmrazém období.
Mrazuvzdornost USDA zóna 4 (-34,4 °C).

Zobrazit brsleny SKLADEM 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

YouTube kanál IMPEKA »

0 Kč0 produktů

Můj výběr