Ve výběru:

Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají

Okrasné jehličnany v zahradě (10): Kryptomerie a její kultivary

Okrasná kryptomerie v zahradě

[SERIÁL] Poznejte okrasné jehličnany v celé jejich kráse. V desátém dílu našeho seriálu se zaměříme na oblíbené kultivary kryptomerie japonské.

Kryptomerie, symbol japonské zahrady

Kryptomerie je stálezelený jehličnatý strom z čeledi cypřišovité (Cupressaceae). Původně pochází z ostrovů Honšú, Kjúšú a Šikoku v Japonsku. Podle některých zdrojů je domovem také v jihovýchodní Číně, ale pro toto tvrzení neexistuje žádný důkaz. Zřejmě byla v Číně tak dlouho pěstována a kultivována, až ji mnozí začali považovat za domácí strom.

Jméno kryptomerie vzniklo spojením dvou řeckých slov: kryptos (tajný) a meros (část). Semena kryptomerie jsou totiž částečně skryta pod šupinami. V anglicky mluvících zemích se kryptomerii často říká japonský cedr, ačkoliv s cedry vůbec nesouvisí.

V Japonsku je kryptomerie známá pod jménem Sugi. V japonských zahradách představovala hned vedle borovic jeden z hlavních kompozičních symbolů a od pradávna se sázela kolem chrámů či svatyní. Možná i proto je kryptomerie národní strom Japonska.

Kryptomerie (Cryptomeria):

  • Je stálezelený jednodomý jehličnan s přímým kmenem a pyramidální nebo vejcovitou korunou.
  • Větve rostou v přeslenech a horizontálně odstávají nebo slabě převisají.
  • Kůra je červenavě hnědá až tmavošedá, vláknitá, v dlouhých pruzích odlupčivá.
  • Jehlice jsou 0,5 až 1 cm dlouhé, leskle či temně zelené, šídlovité, srpovitě zakřivené, ve šroubovici uspořádané, se stomatálními pruhy.
  • Samčí šištice jsou žlutohnědé, asi 6 mm dlouhé, nahloučené do podlouhlých hroznů a samičí jsou zelené, kulovité, většinou jednotlivě přisedlé.
  • Červenohnědé šišky dozrávají v prvním roce a postupem času dřevnatějí.
  • Může dosáhnout výšky 30 až 50 metrů, průměru kmene až 5 metrů a dožít se okolo 2 000 let.
  • Je reliktem jurského období, tzn. z doby před 208-144 miliony let.

Oblíbené kultivary kryptomerie japonské

Kryptomerie je monotypický, neboli jednodruhový rod. Jediným druhovým zástupcem rodu je kryptomerie japonská (Cryptomeria japonica). Disponuje však více než stovkou různých kultivarů, což při výsadbách v okrasných zahradách přináší značnou pestrost a variabilitu použití. Podívejme se na některé z nich:

Kryptomerie japonská ‘Elegans Viridis’

Jde o velmi atraktivní kultivar, protože si oproti jiným kryptomeriím nechává svěží zelenou barvu i přes zimu. Roste pomalu a je mnohem menší, než původní druh. Má kuželovitý habitus a dorůstá výšky 4 až 5 metrů. Nové výhony mají žlutozelenou barvu a mírně pichlavé jehlice jsou v juvenilním stavu dlouhé a tenké. Konce větviček elegantně převisají  a stromku dodávají jedinečný charakter.

Kryptomerie japonská ‘Rasen’

Odrůda ‘Rasen’ je výraznou solitérou neobyčejného tvaru a díky tomu se těší velké oblibě u zahradníků po celém světě. Má spirálovitě pokroucené větve, které mohou ve stáří až obloukovitě převisat a činit tak strom nesmírně zajímavým. Kromě pěkně zelené barvy jehlic zaujme i vláknitou oranžovou kůrou a drobnými kulovitými šiškami. V mládí roste relativně rychle, přibližně 50 cm ročně, až do výšky 12 metrů.

Kryptomerie japonská ‘Globosa Nana’

Tato zakrslá varianta kryptomerie byla objevena v Japonsku roku 1923. V literatuře ji můžete najít i pod původním jménem ‘Mitama-sugi’. Má velmi hustý, kulovitý habitus s pravidelně uspořádanými větévkami. Jasně zelené jehlice vyrůstají ve spirále a směřují dovnitř. Na zimu potom získává modrozelené až purpurově hnědé ochranné zbarvení proti chladu. V patnácti letech dorůstá výšky 1 metru, ve stáří může mít až 2 metry.

Kryptomerie japonská ‘Sekkan-sugi’

Kryptomerie ‘Sekkan-sugi’ pochází z Japonska, ale poprvé byla popsána až roku 1970 v americké Hillside Nursery. Je to překrásná kryptomerie a její popularita stále stoupá. Vděčí za to především barevné různorodosti jehlic. Nové přírůstky jsou krémově až jasně žlutě zbarvené a výrazně tak kontrastují se starými, tmavě zelenými jehlicemi uvnitř stromku. Roste stromovitě, nepravidelně kuželovitě, do výšky až 10 metrů.

Kryptomerie japonská ‘Little Diamond’

Kultivar kryptomerie japonské ‘Little Diamond’ byl vyšlechtěn někdy kolem roku 1990 v holandské školce Konijn Nursery. Jde o výjimečně zakrslou kryptomerii, dosahuje velikosti pouze 80 × 90 cm. Roste velmi pomalu, hustě a téměř dokonale kulovitě. Jehlice má jasně až modravě zelené a nové jarní přírůstky mírně bělavé. Je příjemná na dotyk a v zahradě opravdu tak trochu připomíná ‘malý diamant’.

Kryptomerie japonská ‘Cristata’

V porovnání s domovským druhem je odrůda ‘Cristata’ poněkud atypická. Nové větévky jsou k sobě nepravidelně srostlé a vytvářejí dojem různě velkých vějířů či zkroucených hřebínků. Teprve později, až začnou vyzrávat, se postupně od sebe oddělují. Roste vzpřímeně, úzce kónicky, do výšky 5 až 9 metrů. Zelené jehlice se na zimu zbarví do hnědých tónů. Ale nebojte se, s příchodem jara se jim veselá barva opět vrátí.

TIP: Prohlédněte si naši nabídku tvarovaných stromů a vyberte si ten pravý kousek právě pro vás.

Jak pěstovat kryptomerii japonskou

Kryptomerie nejlépe prospívá v hlubší, humózní půdě s neutrální až kyselou reakcí. Důležité je, aby půda byla dostatečně propustná a přitom trvale vlhká. V suchu totiž kryptomerie často prosychá a je nevzhledná. Na zamokřeném místě zase špatně vyzrávají mladé výhony a v zimě jsou náchylnější k namrzání. Dobře jí bude poblíž vodních ploch či potoků, kde je vyšší vzdušná vlhkost.

Vyžaduje mírně přistíněné stanoviště a teplejší polohu chráněnou před silnými větry. Pokud kryptomerii vysadíte na plné slunce, postarejte se o pravidelnou zálivku a v zimním období ji ochraňte před ostrým ranním sluncem. To může popálit jehličí, které pak lehce namrzá. K přistínění můžete použít rákosovou nebo bambusovou rohož. Kryptomerie také nesnáší pozdní mrazíky a pokud nastanou, přikryjte ji třeba geotextílií.

Uplatnění kryptomerie v okrasné zahradě

Kryptomerie japonská se pěstuje v parcích, dendrologických či sbírkových zahradách po celém mírném pásmu. Do Evropy byla přivezena v roce 1842 a u nás poprvé vysazena na Sychrově v roce 1845. Jedná se o statný a mohutný strom s charakteristickým tvarem, proto se vysazuje hlavně do velkých zahrad.

V okrasných zahradách se uplatní spíše její kultivary. K dispozici je naštěstí široká škála variant a každý si může vybrat vhodnou kryptomerii podle konkrétních požadavků.

Stromovité tvary vyniknou:

  • jako solitéry vysazené samostatně v trávníku, ve štěrkové ploše nebo v koberci plazivých rostlin,
  • v zákoutích inspirovaných asijskými zahradami, mezi azalkami a pěnišníky či podsázené vřesy,
  • před světlou zdí nebo skupinou zajímavých listnatých keřů,
  • před vilíny, které na podzim září ohnivými barvami listí a v zimě žlutě až červeně kvetou,
  • v elegantní nádobě v atriích, na terasách nebo u bazénu.

Keřovité a zakrslé kultivary se hodí:

  • do skalek, teras a různých zídek,
  • mezi vřesovce nebo do trvalkových záhonů,
  • pro skupinové výsadby jehličnanů,
  • k růžovým či fialovým lomikamenům,
  • do menších přenosných nádob, například miskovitých.

Co vás čeká v příštím dílu

V dalším dílu tohoto seriálu se podrobněji podíváme na zeravy.

Tvarované stromy skladem 

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »

Chci vědět ještě víc »

Přihlaste se k odběru videí

YouTube kanál IMPEKA »

0 Kč0 produktů

Výběr