Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
[SERIÁL] Poznejte okrasné jehličnany v celé jejich kráse. V desátém dílu našeho seriálu se zaměříme na oblíbené kultivary kryptomerie japonské.
Kryptomerie je stálezelený jehličnatý strom z čeledi cypřišovité (Cupressaceae). Původně pochází z ostrovů Honšú, Kjúšú a Šikoku v Japonsku. Podle některých zdrojů je domovem také v jihovýchodní Číně, ale pro toto tvrzení neexistuje žádný důkaz. Zřejmě byla v Číně tak dlouho pěstována a kultivována, až ji mnozí začali považovat za domácí strom.
Jméno kryptomerie vzniklo spojením dvou řeckých slov: kryptos (tajný) a meros (část). Semena kryptomerie jsou totiž částečně skryta pod šupinami. V anglicky mluvících zemích se kryptomerii často říká japonský cedr, ačkoliv s cedry vůbec nesouvisí.
V Japonsku je kryptomerie známá pod jménem Sugi. V japonských zahradách představovala hned vedle borovic jeden z hlavních kompozičních symbolů a od pradávna se sázela kolem chrámů či svatyní. Možná i proto je kryptomerie národní strom Japonska.
Kryptomerie (Cryptomeria):
Kryptomerie je monotypický, neboli jednodruhový rod. Jediným druhovým zástupcem rodu je kryptomerie japonská (Cryptomeria japonica). Disponuje však více než stovkou různých kultivarů, což při výsadbách v okrasných zahradách přináší značnou pestrost a variabilitu použití. Podívejme se na některé z nich:
Jde o velmi atraktivní kultivar, protože si oproti jiným kryptomeriím nechává svěží zelenou barvu i přes zimu. Roste pomalu a je mnohem menší, než původní druh. Má kuželovitý habitus a dorůstá výšky 4 až 5 metrů. Nové výhony mají žlutozelenou barvu a mírně pichlavé jehlice jsou v juvenilním stavu dlouhé a tenké. Konce větviček elegantně převisají a stromku dodávají jedinečný charakter.
Odrůda ‘Rasen’ je výraznou solitérou neobyčejného tvaru a díky tomu se těší velké oblibě u zahradníků po celém světě. Má spirálovitě pokroucené větve, které mohou ve stáří až obloukovitě převisat a činit tak strom nesmírně zajímavým. Kromě pěkně zelené barvy jehlic zaujme i vláknitou oranžovou kůrou a drobnými kulovitými šiškami. V mládí roste relativně rychle, přibližně 50 cm ročně, až do výšky 12 metrů.
Tato zakrslá varianta kryptomerie byla objevena v Japonsku roku 1923. V literatuře ji můžete najít i pod původním jménem ‘Mitama-sugi’. Má velmi hustý, kulovitý habitus s pravidelně uspořádanými větévkami. Jasně zelené jehlice vyrůstají ve spirále a směřují dovnitř. Na zimu potom získává modrozelené až purpurově hnědé ochranné zbarvení proti chladu. V patnácti letech dorůstá výšky 1 metru, ve stáří může mít až 2 metry.
Kryptomerie ‘Sekkan-sugi’ pochází z Japonska, ale poprvé byla popsána až roku 1970 v americké Hillside Nursery. Je to překrásná kryptomerie a její popularita stále stoupá. Vděčí za to především barevné různorodosti jehlic. Nové přírůstky jsou krémově až jasně žlutě zbarvené a výrazně tak kontrastují se starými, tmavě zelenými jehlicemi uvnitř stromku. Roste stromovitě, nepravidelně kuželovitě, do výšky až 10 metrů.
Kultivar kryptomerie japonské ‘Little Diamond’ byl vyšlechtěn někdy kolem roku 1990 v holandské školce Konijn Nursery. Jde o výjimečně zakrslou kryptomerii, dosahuje velikosti pouze 80 × 90 cm. Roste velmi pomalu, hustě a téměř dokonale kulovitě. Jehlice má jasně až modravě zelené a nové jarní přírůstky mírně bělavé. Je příjemná na dotyk a v zahradě opravdu tak trochu připomíná ‘malý diamant’.
V porovnání s domovským druhem je odrůda ‘Cristata’ poněkud atypická. Nové větévky jsou k sobě nepravidelně srostlé a vytvářejí dojem různě velkých vějířů či zkroucených hřebínků. Teprve později, až začnou vyzrávat, se postupně od sebe oddělují. Roste vzpřímeně, úzce kónicky, do výšky 5 až 9 metrů. Zelené jehlice se na zimu zbarví do hnědých tónů. Ale nebojte se, s příchodem jara se jim veselá barva opět vrátí.
TIP: Prohlédněte si naši nabídku tvarovaných stromů a vyberte si ten pravý kousek právě pro vás.
Kryptomerie nejlépe prospívá v hlubší, humózní půdě s neutrální až kyselou reakcí. Důležité je, aby půda byla dostatečně propustná a přitom trvale vlhká. V suchu totiž kryptomerie často prosychá a je nevzhledná. Na zamokřeném místě zase špatně vyzrávají mladé výhony a v zimě jsou náchylnější k namrzání. Dobře jí bude poblíž vodních ploch či potoků, kde je vyšší vzdušná vlhkost.
Vyžaduje mírně přistíněné stanoviště a teplejší polohu chráněnou před silnými větry. Pokud kryptomerii vysadíte na plné slunce, postarejte se o pravidelnou zálivku a v zimním období ji ochraňte před ostrým ranním sluncem. To může popálit jehličí, které pak lehce namrzá. K přistínění můžete použít rákosovou nebo bambusovou rohož. Kryptomerie také nesnáší pozdní mrazíky a pokud nastanou, přikryjte ji třeba geotextílií.
Kryptomerie japonská se pěstuje v parcích, dendrologických či sbírkových zahradách po celém mírném pásmu. Do Evropy byla přivezena v roce 1842 a u nás poprvé vysazena na Sychrově v roce 1845. Jedná se o statný a mohutný strom s charakteristickým tvarem, proto se vysazuje hlavně do velkých zahrad.
V okrasných zahradách se uplatní spíše její kultivary. K dispozici je naštěstí široká škála variant a každý si může vybrat vhodnou kryptomerii podle konkrétních požadavků.
Stromovité tvary vyniknou:
Keřovité a zakrslé kultivary se hodí:
V dalším dílu tohoto seriálu se podrobněji podíváme na zeravy.
Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »
© IMPEKA s.r.o. | všeobecné obchodní podmínky
ochrana osobních údajů | cookies
Vytvořil MD webdesign – tvoříme obchodně úspěšné weby