Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
[SERIÁL] Poznejte okrasné jehličnany v celé jejich kráse. Ve druhém dílu tohoto seriálu se zaměříme na pravidla pro jejich výsadbu a použití v zahradě.
Podle klasického pravidla zahradní architektury by jehličnany měly zaujímat přibližně třetinu dřevin v každé zahradě. Jedině tak docílíme té správné rovnováhy a zahrada nebude působit smutným dojmem. Při správné kombinaci s listnatými stromy a dalšími zahradními prvky tak vytvoříme dokonalou harmonii.
V současné moderní době se ovšem často setkáme s tím, že i pouze ze samotných jehličnanů lze vytvořit pestrou výsadbu. A to především díky tomu, že se nám nabízejí jehličnany mnoha barevných odstínů. Od jasně zelenožluté, přes šedomodrou a stříbřitou až po tmavou a sytou zelenou. Výraznost jehličnanů navíc můžeme zvýšit jejich tvarováním.
TIP: Prohlédněte si naše okrasné stromy a vyberte si z bohaté nabídky ten pravý kousek právě pro vás.
Každou část okrasné zahrady může oživit větší či menší jehličnan. Ať už jako dominantní výrazový prvek, nebo jako vhodné pozadí pro kvetoucí keře, solitérní kámen, bazén či jezírko. Přemýšlíte, jestli okrasný strom zasadit jako solitéru nebo součást nějaké skupinky? Máte na výběr ze tří možností.
Některé druhy okrasných stromů skvěle vyniknou jako solitéry. A to zejména ty tvarované, nebo přirozeně sloupovité či kuželovité. Ale obvykle v zahradě mnohem lépe vypadá, když okrasný strom zkombinujete s větší harmonickou skupinkou. Můžete tak například jeden vyšší strom doplnit kulovitými dřevinami.
Při výběru okrasného stromu si vždy představte, jak přibližně by dřevina mohla vypadat za několik desítek let. A tomu přizpůsobte i její umístění tak, aby měla vždy dostatek prostoru. Zejména dávejte pozor na to, aby strom neohrožoval svým vzrůstem dům nebo nevytvářel nadměrný stín tam, kde to nevyžadujete.
Živé ploty z jehličnanů jsou poměrně snadné na údržbu a rychle rostou. Zajistí tak soukromí vaší zahradě nevšedním způsobem. Konkrétně můžete vybírat některý ze zeravů.
Lámete si hlavu nad tím, jak vlastně jehličnany budete pěstovat?
Výsadbu prostokořenných stromů provádějte nejlépe v jarních měsících, případně na podzim. Stromy v kontejnerech můžete sázet po celý rok. Rozhodně předejděte vysazení do zamrzlé půdy, kde by se kořeny s největší pravděpodobností neuchytily. Zejména mladé jehličnany nezapomínejte chránit před ostrým zimním sluncem, které by jim mohlo ublížit.
V dalším dílu tohoto seriálu se podíváme na borovice, královny jehličnanů.
Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »
© IMPEKA s.r.o. | všeobecné obchodní podmínky
ochrana osobních údajů | cookies
Vytvořil MD webdesign – tvoříme obchodně úspěšné weby