Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
[SERIÁL] Vydejte se s námi do světa japonských zahrad. V osmnáctém dílu tohoto seriálu se zaměříme na rozdíly mezi čínskými a japonskými zahradami.
Mezi čínskými a japonskými zahradami jsou viditelné určité rozdíly, které se začaly projevovat především v období Edo. I když použité prvky jsou většinou shodné, liší se u nich způsob využití.
Budova se u čínských zahrad vždy nachází v samotném centru a zabírá tak značnou část zahrady. Umístění přitom bývá zvoleno vedle nebo nad hlavní nádrží vody. Rovněž bývají výrazně zdobené.
Japonské zahrady oproti tomu mají budovy postavené daleko od sebe, bez přímého přístupu k vodě a honosného zdobení. Často jsou tyto stavby alespoň částečně skryty okolí.
Tvůrci čínských zahrad při výběru kamenů často volili takové, které připomínaly zvířata či hory. Chtěli tak vytvořit dramatický efekt a považovali tyto prvky za hlavní z celé zahrady. V japonských zahradách můžeme pozorovat spíše menší kameny, které jsou více fyzicky integrovány do celého území.
Návrh čínských zahrad vsázel na bod pohledu z interiéru budovy, galerie a pavilonů. Japonské zahrady později upřednostňovaly viditelnost spíše zvenčí nebo z cestičky u procházkových zahrad. Výjimečně jsou k vidění i zahrady pozorovatelné pouze z jednoho jediného úhlu pohledu.
Zatímco čínské zahrady se inspirovaly spíše vnitrozemím tohoto státu, japonské vsadily na mořské scenérie. Často zde tak můžeme spatřit bílý písek, oblázky z pláže či kameny symbolizující honosné útesy.
V dalším dílu tohoto seriálu se podíváme na kopírování japonských zahrad do zahraničí.
Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »
© IMPEKA s.r.o. | všeobecné obchodní podmínky
ochrana osobních údajů | cookies
Vytvořil MD webdesign – tvoříme obchodně úspěšné weby