Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
Do vaší zahrady přinášíme krásu zahradních bonsají
[SERIÁL] Vydejte se s námi do světa japonských zahrad. Ve druhém dílu tohoto seriálu se podíváme na rozdíly mezi evropskými a japonskými zahradami.
Evropské zahrady jsou většinou ploché nebo terasovité. Jejich majitelé vystavují na odiv svou movitost právě prostřednictvím jejich architektonických stylů ohromujících velikostí. Zahradní architekti měli nevídanou schopnost vnutit přírodě nepřirozené tvary, která se projevovala dokonalými geometrickými liniemi a symetrií.
Protože dokonalost je chápána jako jeden z ideálů krásy, i symetrie tak představuje rafinovanou krásu. Přísné tvary topiary (tvarování vytrvalých rostlin stříháním listí a větviček stromů a keřů za účelem jejich rozvoje a udržení si jasně definovaných tvarů) jsou považovány za krásné.
Dalším ideálem krásy je výsadba dokonale pravidelných stromů, například v aleji. Proto také architektonické zahrady velmi často obsahují určité body pohledu, odkud je právě tato dokonalá symetrie zřetelná. Podobnost s japonskými zahradami můžeme najít u středověké zahrady a parků do 18. století, které byly obezděné.
Vyznačují se svou nepravidelností, malebnou scenérií a romantickými prvky. Některé se snaží napodobovat japonské zahrady pomocí zvlněné nebo kopcovité krajiny, přírodními vodními toky a prvky. Proto byly některé parky doplněny skalkami s výsadbou horských nebo suchomilných květů.
Jejich znakem je hojné používání květin a různých kvetoucích dřevin. Pokud přimhouříme obě oči, mohli bychom je přirovnat k japonským čajovým zahradám, a to díky jejich oku lahodící barevnosti a půvabu vnesených jednoduchých objektů. Bohužel však v mnoha případech provedení vypadá jako kýč.
Na rozdíl od většiny evropských jsou japonské zahrady nepravidelné, někdy rustikální, a některé dokonce naprostým opakem ideálů architektonické krásy. Geometrii a pravidelnost neuznává, naopak ji považuje za vadu na kráse. Použití barev také není hlavní dominantou při úpravě japonské zahrady.
V dalším dílu se podíváme na smysl japonských zahrad a jejich rozdělení.
Odesláním formuláře dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články po dobu max. 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše údaje »
© IMPEKA s.r.o. | všeobecné obchodní podmínky
ochrana osobních údajů | cookies
Vytvořil MD webdesign – tvoříme obchodně úspěšné weby